
![]() ob zori na morje |
Povsod so ribiči in za dobre ulove se je treba peljati čim dlje od naseljenih krajev. Če kdo ve za kakšne kraje kjer samo skočiš v morje in si sredi ribjih jat, naj mi prosim čimprej sporoči! Pa spet zgodba o pozicijah. Dokler jih ne najdeš, je rib malo, da pa jih najdeš je treba precej časa, potrpljenja in truda.
![]() male, znak za velike ribe |
Kaj pa so zame na Madagaskarju ribe? Roparice, ne rastlinojede ribe kot npr. raznobarvne papagajevke, salpe… in težke najmanj od 2-3 kg navzgor. Pravzaprav ena rastlinojeda je zanimiva. To je plašna in lahko zelo velika, grbasta papagajevka (cateau bosse-fr., double haded parrot-angl., bolbometopon muricatus –lat). Na Madagaskarju imajo ribe domača, malgaška imena, francoska (ki je tudi uradni jezik), angleška pa se ne uporabljajo. V nadaljevanju navajam najprej francosko, potem angleško in latinsko ime.
![]() kirnja grosse levre (velike ustnice) |
Za lov so najbolj zanimive roparice:, carpe rouge ali vivaneau africain rouge, African red snapper, Lutjanus agennes; skupina rib carangue, jack ali trevally ali kingfish, caranx; barracuda (fr.,angl.), Sphyraena barracuda; tazar (fr.,angl.), Scomberomorus commersoni; aprion, green jobfish, Aprion virescens; in raznorazne kirnje. V modrem se lahko ujame tudi tune, pa nisem poskušal – me je strah.
![]() lesena skulptura |
Vzhodna stran Madagaskarja je odprto morje, Indijski ocean, zahodna pa se ta ocean imenuje Mozambiški kanal. Nekoč so bili morski psi prav povsod, zdaj za lovca naj ne bi bili nevarni, a jaz vedno vpijem na barkarjole, naj takoj vzamejo uplenjeno ribo v čoln. Barkarjoli radi sami lovijo na trnek, se od lovca oddaljujejo, zato jih moraš stalno nadirat. Če je beli ugriznil Damjana na Visu, kako ne bi bil nevaren v Indijskem oceanu?!
![]() kamnita skulptura |
Na morske pse «bela plavut», mislim, da so to Triaenodon obesus, ne Carcharhinus longimanus, ki se podobno imenujejo, sem se že navadil. V trenutku začutijo kri uplenjene ribe in krožijo okrog. Ugriznejo pa lahko tudi. Tu so nevarne še strupene ribe koralni metuljček (laffe volant-fr., lion fish-angl., pterois antennata in radiata- lat.; laffe corail-fr., scorpion fish-angl., scorpaenopsis gibbosa in laffe laboue-fr., devil fish-angl., synanceija verrucosa-lat.
![]() 4 carang 20 kg z OMER 96 |
Kdor se prvič odpravlja lovit v tropska morja, bi se moral o tem poučiti, sicer je lahko nevarno! Tropske ribe so zelo zobate (tudi rastlinojede) in hitro ugriznejo in kaj tudi odgriznejo – to ni Jadran!!!
![]() v mulju mangrov se skrivajo slastni raki |
Seveda pa je pri podvodnem lovu najbolj nevaren lovec sam sebi če precenjuje svoje psiho fizične sposobnosti. Zadnji lovski dan sem v isti luknji ujel dve ribi, eno 4kg in kirnjo 15kg. Le kakšnih osem metrov globoko, a bil je močan tok, barkarjoli mi niso dobro sledili, trpijo živci, bil sem utrujen. Kirnja je odtrgala puščico z vrvico, jo popolnoma ukrivila in zbežala nazaj v luknjo. Vse rezervne puščice so bile že ukrivljene, sposodil sem si puško, kirnjo ponovno ustrelil, a ker puška ni plavala, se je vrvica odvita s kolesca znova in znova zapletala v korale. Lezel sem v luknjo, se mučil z vrvico, in na koncu izvlekel ribo in puški, uspel. Bilo pa je že nevarno. Bodi dovolj! Čeprav so me prepričevali, da bi še lovil, sem zadnji dan končal brez puške v roki. Le v peščenem zalivu sem opazoval majhne živobarvne ribice, korale…
![]() barakuda |
P.S. Moja oprema se je dokončno pokazala neprimerna za oceanski lov. Že 2-3 kg težka riba, ki zadeta pobegne okrog kamna ali v luknjo takoj ukrivi 6,5 mm debelo puščico. Nylon na puščici in vrvica na kolescu sta pretanka, puška prekratka, dvojne gume niso dovolj, plavuti pa moram zamenjati za karbonske. Najbolj je uspešen lov na način indienne (fr.), t.j. kombinacija preže (z menjavo skrivališča na dnu) in lova pred/v luknji.
![]() tazar |