H2O team potapljanje

suha obleka

  • Avtor
    Prispevki
  • #6034

    rebeka
    Član

    sedaj, ko je hladnejši čas in kar nekaj mokrih oblek se zamenja s suhimi. mogoče je med vami kak strokovnjak, ki bi mi znal povedat kaj se trenutno dogaja na tržišču. Bolj kot modeli me zanimajo materiali in kvaliteta, pa cena se razume.

    :-)

    #12438

    delala si reklamo za potope pod ledom, pridite apneaši in to, pa kar v 5 mm mokrih oblekah, saj vam bo toplo…saj ste športniki. 😯

    ti pa sedaj – posredujte mi informacije za suhe obleke, ker postaja hladno… 🙄

    če si športnica, in praviš da si,

    ti pa ja ne bo nobena težava tauhat v normalni 7-ki. 😈

    #12439

    rebeka
    Član

    grem v 7ki oz 5ki, ki je termo in te neke marketinške finte. je razlika med scuba in apneo oz lovom. novembra, ko sem tauhala s to obleko je že blo tak na hladno, ko pa sem šla apnea oz z lovrotom lovit pa mi je po po 4 urah bilo še prav prijetno toplo v vodi. ena ura scube in dihanje hladnega lufta, pa globina in malo gibanja….brrrrrr.

    sicer pa me suha obleka zanima, ko grem v vodo s tečajniki (izpiti in….) in se devajo, jaz pa čakam skupine v vodi in zmrzujem.

    pa še lažje in hitreje se oblečeš in slečeš.

    :-)

    #12440

    Jure Daić
    Admin

    No ja Rebeka jaz sem imel drugačne izkušnje. Res da sem bil med tvojimi prvimi tečajniki ampak mi smo že skoraj vsi čakali v vodi z 11°C, ti pa si komaj prišla do pomola.

    Po mojem je tako, da tečajniki komaj čakajo da pridejo v vodo in si ti tista ki zamujaš. :D Šala, kako je sedaj ne vem ampak jaz sem bil med tečajem vedno med prvimi v vodi in me je tudi pošteno zeblo!

    LP Jure

    #12441

    rebeka
    Član

    ja, ker sem vedla kak bo mrzlo motri, sem se devala. zdaj bi se ti tud, ko veš kak je mrzlo, ko ma voda 11 stopinj. pa bli ste ena skupina. potem gre skupina ven in jaz cakam v vodi novo. 11 stopinj.

    sicer pa če se prav spomnim te itak ni zeblo, ker si potem na krstu izvajal še neke like v vodi. kot tiste pri sinhronem plavanju :-) :-)

    tak, da ti nisi ravno pravi naslov al je mrzlo al ja :-)

    :-)

    #12442

    Jure skoraj ne bi verjel tej tvoji trditvi ” da si zmeraj prvi v vodi”.

    Kar nekaj izkušenj imam s tabo, pa kolikor vem ni ravno tako. Ali je to pri Scuba??? Ali pa so ostali scubeki športno počasni???

    #12443

    Jure Daić
    Admin

    Stvar je v motivaciji. Vedno ko sem lovil ribe in ivajal apneo sem si mislil, ko bi lahko sedaj enkrat vdihnil….. :D

    Pri skubi sem imel prvič priložnost ne samo da pod vodo vdihnem ampah da normalno diham, bil sem celi nori. Komaj sem čakal, da naredim pregled terena na 20m globine in da ne rabimvedno znova na površje.

    Na treningih je druga stvar, tam se za razliko od nekateri malo bolj razgibam in nimam motivacije kot sem jo imel pri prvi SCUBI. Pri ribolovu pa moraš cse preverit, da česa ne pozabiš na čolnu, ker si pol za par ur pečen.

    LP Jure

    #12444

    rebeka
    Član

    voda je mela 11 stopinj, daic pa se je smejal in delal traparije. sem se že vstrašla, da je z njim kaj narobe. no, čist ziher itak nikol nisem, da smo vsi potapljači malo …….drugačni.

    :-)

    #12445

    Pomoje da je bil Daić malo pod gasom takrat pa ga mrzla voda ni motla. Sicer pa kaj majo roza slončki veze z suho obleko?

    Ne vem kje zdaj Bojan hodi, ko se je prijavil pa ni še nič napisal. Rebeka tuakaj sem ziher da bi ti hitro kaj povedal pa pol še pokazal :).

    #12446

    rebeka
    Član

    Sansan to vprašanje je pa za Rebekino klepetalnico :-)

    Bojan pa verjetno še študira kataloge. Daj Bojan povej kaj o opremi, da ne bomo zmrzovali :-)

    :-)

    #12447

    Logar
    Član

    Suha obleka je zakon – za Jadran od oktobra do junija. za Dravo pa sploh.

    kupi si tako iz chrushed neoprena, ce mas denar z zadrgo od rame do boka in se suhe rokavice si vzami, pa bos lahko cakala tecajnike.. ali pa oni tebe:) Pa na dobro podobleko ne pozabi, se posebej ce bos kupila obleko iz trilaminata, ki nima nobene izolacijske vrednosti. Drugace si pa lahko spodaj tudi v kavbojkah in puloverju, pa gres potem kar iz vode v gostilno na caj z rumom (ce seveda nisi “cisto taprava” sportnica, kot Andrej in co.):)

    #12448

    Duro
    Član

    Kot vidite je tema o suhih oblekah pred časom na našem forumu že živela :)

    Zdaj prihajamo v letno obdobje, ko mokre obleke zamenjamo s suhimi. Nekaj članov se je odločilo za nabavo suhih oblek…predvsem pa me zanima, če se bo slučajno izvajal kaki tečaj za uporabo le teh, za nas, ki smo novi v teh oblekah :D

    Nebi pa se tudi brano kakšnega praktičnega napotka oz. nasveta tistih, ki jih že uporabljajo ;)

    Upam na čim več splošnih in uporabnih nasvetov :)

    #12449

    dejan750
    Član

    Če bi jaz vedo, da rabiš kaki nasvet, bi ti ga dal v nedeljo … pa nisn vedo… ker nisi vprašal :D

    1. nasvet:

    če maš suho obleko jo vzami zraven na tauh…. :)

    #12450

    Duro
    Član

    :laughing:

    na žalost sem se to iz lastnih izkušenj naučo 😆

    sigurno ne več brez suhe obleke v tak mrzlo vodo :smoke:

    #12451

    Tomsy
    Član

    tak pa je Đuro prvič suho obleko probal… 😯

    #12452

    Tomsy
    Član

    Đuro wrote:

    …predvsem pa me zanima, če se bo slučajno izvajal kaki tečaj za uporabo le teh, za nas, ki smo novi v teh oblekah :D

    Nebi pa se tudi brano kakšnega praktičnega napotka oz. nasveta tistih, ki jih že uporabljajo ;)

    Upam na čim več splošnih in uporabnih nasvetov :)

    Đuro, tečaj bo, vsaj vaje na bazenu… 😉 kaki nasvet pa bo tudi pado…

    #12453

    Jaz bi se tudi postavil v vrsto za kako suho obleko. Sploh če mislimo pozimi veliko tauhat.

    #12454

    Tomsy
    Član

    SanSan wrote:

    Jaz bi se tudi postavil v vrsto za kako suho obleko…

    Trenutno si nekje 5-6, hi, hi, …

    Počasi z mladimi konji, strpite se do ponedeljka … 😉

    (Mogoče pa prinesem kaj s seboj iz mojega izleta ta vikend!! :smoke: )

    #12455

    Duro
    Član

    fino….ko nas bo nekaj suho oblečenih se lahko dobimo kaj na bazenu da malo povadimo in se aklimatiziramo :D

    Tomsy…veliko uspeha ;)

    #12456

    Tomsy
    Član

    Evo nekaj na hitro o suhih oblekah. Mnogo je še za napisat, najbolje pa probat…

    Suhe obleke

    Ker je pač trenutno taki čas, dajmo nekaj malega napisat o suhih oblekah.

    Kako se sploh odločite za suho obleko? Pred nakupom si morate postaviti nekaj vprašanj o pogojih, ki bi jih Vaša suha obleka morala izpolniti.

    Najprej se vprašajte ali se sploh hočete potapljati v mrzli in hladni vodi ter določiti si morate sezono potapljanja in kraje kjer se boste potapljali. Če se boste potapljali samo na Jadranu od maja do oktobra, potem suhe obleke ne potrebujete nujno. Če boste v poletnih mesecih obiskali kakšno jezero ali reko, še tudi ni nujna suha obleka. Potop bo sicer v hladni jezerski vodi krajši, a poletno sonce bo po potopu naredilo svoje.

    V kolikor pa razmišljate o potapljanju tudi izven sezone, o potapljanju pod ledom, o potapljanju v jezerih ali rekah, potem pa vam “toplo” priporočam suho obleko.

    Naslednje vprašanje, ki si ga morate zastaviti je, kaj od obleke pričakujete oziroma kakšen tip potapljača ste. Tehnični potapljači, jamarji, etc. imajo svoje potrebe, rekreativni potapljači pa načeloma nimajo nekih eksplicitnih zahtev, na izbiro vpliva bolj osebna izbira posameznika. Eni zagovarjajo membranske, drugi spet neoprenske obleke. Eni stavijo na zadrgo čez ramena, drugi samo na obleke z zadrgo čez torzo, itd.

    Na jezerih po Avstriji in Nemčiji organizirajo tudi “dneve odprtih vrat”, kjer lahko preizkusite več tipov oblek. Če kupujete svojo prvo obleko, toplo priporočam vsakemu potapljaču, da obišče tako prireditev in se pod vodstvom izkušenega potapljača potopi za nekaj minut in tako ugotovi kaj mu ustreza.

    Suhe obleke načeloma ločimo glede na:

    • vrsto materiala iz katerega so narejene

    • lega in potek zadrge

    • material manšet

    • dodatki

    Najprej si poglejmo materiale iz katerih so obleke narejene. Pri rekreativnem potapljanju se največkrat uporabljajo t.i. membranske obleke (slika 6) in neoprenske obleke (slika 2), profesionalci pa uporabljajo tudi gumijaste obleke (slika 3).

    Neoprenske obleke so narejene iz neoprena, ki je lahko nestisnjen ali stisnjen. Stisnjen neopren (compressed, crashed neopren), ima pred neobdelanim prednost v manjši spremenljivosti vzgona med potopom, ker so mehurčki že stisnjeni in se vzgon obleke ne spreminja toliko kot pri nestisnjenem neoprenu. Vsi šivi neoprenske obleke so lepljeni in šivani. Šivani so tako, da ne prebodejo celotne debeline obleke (t.i. Surface stitch – glej sliko5a). Šivi so lahko še dodatno ojačani z nalepljenim trakom, ki razbremeni šiv, istočasno pa zagotovi dodatno tesnjenje šiva.

    Neopren nudi bistveno boljšo termično zaščito, kot membranske obleke, je pa lahko neoprenska obleka okornejša od membranske, še posebej če je narejena iz debelega in nestisnjenega neoprena (npr. 7mm). Sicer so dandanes tudi takšne obleke bistveno udobnejše, kot so bile pred leti, saj se kvaliteta neoprena izboljšuje. Nerabljene obleke iz nestisnjenega neoprena so bistveno cenejše od ostalih, saj veljajo za “zastarelo” tehnologijo in jih lahko v kakšni akciji dobimo že za 400Eur.

    Obleke narejene iz stisnjenega neoprena se zmeraj bolj uveljavljajo v rekreativnem potapljanju in tehnologija stiskanja neoprena je dosegla stopnjo, ko lahko kupimo neoprensko obleko, ki ni bistveno debelejša od membranske obleke. Trenutno so na tržišču neoprenske obleke z debelino 2,5mm. Cena takih oblek raste obratno sorazmerno z debelino obleke. Torej tanjša kot je obleka, dražja je suha obleka. Cene oblek iz stisnjenega neoprena se vrtijo trenutno nekje od 700Eur dalje. Zelo stisnjen neopren zgublja na termični zaščiti in postaja podoben membranskim oblekam. Če se odločite za suho obleko iz t.i. Crashed Neoprena, potem se priporoča debelina nekje okrog 4mm, saj takšna obleka nudi še dovolj termične zaščite a kljub temu ni okorna. Pod suho obleko iz neoprena se priporoča tanjša podobleka kot pri membranskih suhih oblekah, večina potapljačev pa pri neoprenski suhi obleki, dodatne podobleke sploh ne uporablja. Zadostujejo že debelejša športna oblačila ali smučarsko spodnje perilo.

    Druga veja suhih oblek so t.i. membranske obleke, bolj razširjen izraz je tudi “trilaminatne” obleke. Kot obe imeni nakazujeta, so te obleke narejene iz večslojne tkanine, ki ne prepušča vode. Te tkanine so lahko res iz treh slojev, od tod tudi izraz “trilaminat”, lahko pa so narejene iz do tudi osmih slojev, zelo tankih materialov, ki zagotavljajo trpežnost in udobje hkrati. Šivi membranskih oblek so izključno lepljeni, tehnologije izdelave šivov pa se razlikujejo od proizvajalca do proizvajalca. Lahko so enostavni ali dvojni šivi, zapognjeni šivi, etc.

    Ker imajo membranske suhe obleke bistveno manjšo sposobnost termične zaščite kot neoprenske suhe obleke, je skoraj neobhodna uporaba debelejših podoblek (slika 4).

    Tako neoprenske kot membranske suhe obleke pa potrebujejo nepropustno zadrgo in manšete, da lahko izpolnijo svoje poslanstvo, torej ostati suhe.

    Zadrge na suhih oblekah so narejene tako, da se zobci zadrge medsebojno tesno ujemajo in stisnejo tesnilo v zadrgi. Takšna zadrga ne prepušča vode. Potek zadrge na suhih oblekah pa je različen in močno vpliva na ceno suhe obleke.

    Najenostavnejši je potek zadrge na hrbtni strani čez ramena (slika 5). Tak način ima slabost samo to, da potrebujemo pri oblačenju pomoč. Ko si obleko oblečemo, enako kot bi si oblekli “puli”, mora pomočnik zapreti zadrgo na našem hrbtu in preveriti ali nismo morda v zadrgo zapeli tudi podobleke, kar bi čutili kot mrzlo “presenečenje” takoj po vstopu v vodo. Sicer si z malo vaje in nekaj spretnosti zadrgo lahko zapremo tudi sami, zmeraj pa obstaja možnost “tuširanja”.

    Drugi način je, ko zadrga poteka od ramena na eni strani, prečno preko trupa do višine pasu na drugi strani telesa (slika 6). Tak način se zmeraj več uporablja in ima prednost predvsem to, da ne potrebujemo pomoči pri oblačenju. Samo oblačenje je mogoče malce lažje, saj so gibi podobni kot pri oblačenju jopice.

    Tretji način pa je, ko zadrga poteka od višine prsi na eni strani telesa, okrog vratu do višine pasu na drugi strani telesa (slika 7). Tudi pri tem načinu oblačenja ne rabimo pomočnika.

    Manšete imamo na rokavih obleke in na vratu. Manšete zagotovijo tesnost in tako suho notranjost obleke med potopom. Manšete so lahko neoprenske ali iz lateksa.

    Neoprenske manšete so oblikovane v obliki stožca in so iz nekaširanega neoprena ali pa pri novejših oblekah iz t.i. open cell neoprena (kot ga poznamo pri oblekah za PL ). Manšeta se prileže roki nad zapestjem v dolžini nekje 5-10 cm in tako zagotovi tesnost obleke (slika 8 ). Pri neoprenskih manšetah imajo včasih probleme potapljači, ki imajo na rokah goste in trde dlake, saj jim manšete včasih “rosijo”. Tudi manšeta na vratu je v obliki stožca ampak je njena posebnost ta, da je daljša in zapognjena nazaj (slika 9) tako, da je na vratu dvojna debeline neoprena, kar pa zna biti moteče, če manšeta ni v pravi velikosti.

    Manšete iz lateksa so lahko oblikovane v obliki stožca ali v obliki stekleničnega vratu (slika 10). Več ali manj se uporabljajo manšete v obliki stekleničnega vratu, saj lepše prilega na kožo in dopušča tudi lažje “premikanje” obleke. Manšete iz lateksa imajo bistveno slabost v tem, da ne nudijo prav nobene termične zaščite kot jo nudijo manšete iz neoprena. Zato imajo obleke z manšetami iz lateksa še dodatni ovratnik iz neoprena tako, da lahko kapuco zapremo nad manšeto iz lateksa in pod neoprenski ovratnik (slika 11).

    Ne glede na vse zgoraj naštete možnosti, pa imajo vse suhe obleke skupni imenovalec. To so ventili za vpihovanje in izpust zraka. Ventil za vpihovanje je nameščen na prsih (slika 12), ventil za izpust pa na nadlahti ponavadi leve roke (slika 13).

    Med potopom moramo v suhi obleki regulirati količino zraka zaradi gnetenja, ki nastopi med spuščanjem v globino in zaradi prevelikega vzgona pri povratku na površino. Še posebej pozorni moramo biti na prevelik vzgon pri povratku, saj moramo takrat upravljati z ventilom kompenzatorja in suhe obleke hkrati.

    Ventil za vpihovanje je t.i. ventil na zahtevo, kar pomeni, da vpihuje zrak samo kadar pritisnemo nanj in tako odpremo dotok zraka. Dotok zraka je omogočen direktno iz prve stopnje regulatorja preko nizkotlačne cevi ali pa iz ločene majhne jeklenke. Kadar potapljači uporabljajo ločeno jeklenko za vpihovanje v suho obleko, imajo le-to napolnjeno ponavadi z Argonom, ki je bistveno bolj “topel” plin, ker ima nižji faktor toplotne prevodnosti kot zrak (Argon uporabljajo kot plin pri izdelavi termopan šip za okna).

    Ventil za izpust zraka(plina) iz suhe obleke se nahaja na levi nadlahti in je dvojni v smislu, da lahko izpuščamo zrak na zahtevo ali avtomatsko pri vsakem dvigu roke. Način delovanja spremenimo tako, da pokrov ventila enostavno privijemo ali odvijemo. V odvitem ali odprtem stanju je ventil v avtomatskem režimu, dočim pri zavitem ali zaprtem ventilu zrak izpuščamo s pritiskanjem. Najbolj uveljavljeni proizvajalci ventilov za suhe obleke so Apeks, SI-Tech, etc.

    To so nekako objektivni atributi pri suhih oblekah. Vsaka obleka pa lahko ima še vrsto drugih dodatkov, ki pa so izbira posameznika in njegove presoje in potrebe. Tako si lahko na suhi obleki omislimo dodatni žep ali dva na hlačnicah, ki jih uporabljamo za shranjevanje opreme (tablice, rezervna maska, …), profesionalni potapljači imajo nameščen dodatni ventil za uriniranje med daljšim bivanjem pod vod, etc…

    Oblik, materialov, proizvajalcev je trenutno na tržišču ogromno in vsak potapljač ima kar nekaj dela, da se prebije skozi vse podatke, ki jih ti proizvajalci lansirajo na trg. Nekako polagam na srce vsem, ki jih ta tema zanima, da se obrnejo na svoje kolege, ki že imajo suho obleko in se s pomočjo njihovih nasvetov orientirajo kaj in kako ob prvem nakupu.

    Zavedati se morate, da je suha obleka sicer fina reč v mrzlih vodah, da pa je lahko tudi huda past za neizkušenega. Predvsem je treba obvladati še en ventil in potrebno je med celotnim potopom kontrolirati še en volumen zraka, ki nam lahko povzroči veliko težav. Mnoge šole, društva in celo prodajalci nudijo tečaj potapljanja s suho obleko, kjer vam izkušen potapljač pove nekaj trikov kako se zadeve lotiti. Če pa imate kolege potapljače, ki imajo izkušnje s suhimi oblekami, žrtvujte dva ali tri potope za “šolanje” in prosite kolega, da vam stvari objasni in pokaže.

  • Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.
X
vrh