H2O team potapljanje

Prehrana

  • Avtor
    Prispevki
  • #6137

    aleksander
    Član

    :D Zanima me primerna prehrana , prehrana čez dan in prehrana pred treningi – apnejo .Kaj je bolj primerno : beljakovine , ogljikovi hidrati , proteini, … :D

    L.P.

    #13528

    Zelo zanimivo vprašanje. Prehrana je vedno problem in običajno jo je potrebno priredit glede na posameznika.

    Čisto splošno velja ogljikovi hidrati pred treningom (in vmes če je trening dolg) ter proteini (beljakovine) takoj po njem.

    Čez dan velja, večina ogljikovih hidratov zjutraj, popoldan pa več proteinov.

    Pomoje je večni problem amaterskih športnikov, ki ne jedo dodatnih proteinov, pomanjkanje beljakovin. Te najdemo predvsem v mesu, ribah in jajcih, rastlinskih proteinov pa je zelo malo (recimo soja ima polnovredno beljakovinsko sestavo).

    Zjutraj je recimo primerno pojesti kake muslije ali pa kak polnozrnat kruh z marmelado, kako sadje, ki je primerno tudi za malico. Za kosilo recimo en lep kos mesa (kakih 200g), dobra so predvsem kurja prsa, zraven pa rjavi riž. Za malico lahko kak jogurt ali skuta in kak polnozrnat keks. Hmm večerja naj bo nekaj lahkega, recimo 2 mehko kuhana jajca in malo kruha.

    Čisto odvisno kaj komu odgovarja in kako se počuti.

    #13529

    Jure Daić
    Admin

    Pri prehrani je ogromno faktorjev in jih je zelo težko posplošit v neka pravila. Sama prehrana je zelo odvisna kdaj in kolikokrat treniramo. Če treniramo samo zjutraj ali pa samo zvečer ali pa če 2 krat dnevno, kjer je spet pomembno koliko časa mine med treningoma. Kar se rekreativnih treningov tiče sama prehrana ne igra bistvene vloge in se držimo samo par osnovnih pravil, to je da telo dobi dovolj proteinov, ogljikovih hidratov in maščobe. Prhrana pred in med podvodnim lovom je tudi zelo pomembna.

    Sedaj se mi mudi na trening in bom več napisal ko bom imel čas. Mogoče lahko omenim samo osnovna pravila. Apnee nikoli ne izvajamo na tešče. Vsak dan potrebujemo en obrok z zadostno količino proteinov, ki ga ne smemo jest pred izvajanjem apne, razen če je od obroka do treninga minilo dovolj časa (več ur). Če smo v vodi dolgo časa je potrebno stalno pit vodo v manjših količinah, ker med apneo dehidriramo. Vsak človek se razlikuje od drugega in kar paše enemu ni nujno dobro za drugega, moramo vedet kaj nam paše. Telo potrebuje dovolj veliko količino vitaminov.

    Kakšen bi naj zgledal obrok pred posamezno aktivnostjo bom napisal drugič, sedaj ni časa.

    LP Jure

    #13530

    valdi
    Član

    Spoštovani!

    Pravilna prehrana je več kot pol uspeha 🙄 ! Tu so ogromne rezerve, vednar le, če je prehrana izvedena optimalno z upoštevanjem mnogih dejstev. Res je da je tu najhuje, ko začneš s tem, da ugovotiš, da je vse narobe – kar počneš do sedaj :? . Nato pa bodi pameten, razumen in racionalen ter koristen zase 😯 . SKratka, potrebno je vedeti koliko E(nergije) porabiš, koliko E vneseš s hrano, koliko časa se ta hrana presnavlja (gobe npr. cca 12 ur. testenine cca 45 min. meso …). Ne mešati mesa in krompirja (matr, ko pa je svinjski kotlet ali pečenka z “restanim” krompirjem najboljša kombinacija itd…) 🙄 . Nato pa vse to upoštevaj in še malo (mnogo) matematike okoli E, ter presnove posameznika …

    Kakorkoli – v fintes studiu Forma na Pobrežju v MB, je v prvem nadstropju trgvina s športno prehrano, in njen šef je strokovnjak za prehrano in prehrambene dodatke oz. dodatke k športni prehrani. Tam se lahko oglasite, povejte kaj, kdaj, zakaj in kako želite to in ono. In tip je dober, zares. Nam, plavalcem HPPP, je že mnogo pomagal in uporavičil kvaliteto ter zaupanje 😉 .

    Obstaja pa še druga možnost, naredi sam, vendar pazi. Več ko veš – bolj je narobe to, kar sedaj že počneš. No ni nujno – ampak …

    Mnogo zabave – Valdi 8)

    #13531

    Valdi se popolnoma strinjam s tabo. Prehrana sigurno je več kot pol uspeha, vendar vrhunskega uspeha. Pri rekreativni vadbi nima tako velikega pomena, čeprav je ni za zanemarit. Dvomim da se bo kak rekreativec, ki bi želel le spodbno loviti odpovedal užitkom ob hrani in prešaltal le na pusto belo meso in rjavi riž ob tem pa popil tono praška z vodo… Kot pa si rekel fino je vedet nekaj poglavitnih stvari, predvsem kdaj kaj jesti, kdaj kaj ne jesti in česa ne mešat. Od normalne hrane seveda. Upam da nam boš povedal še kaj več.

    #13532

    valdi
    Član

    Ja, to je tako specifično področje, za katerega ne bi upal dati roke v ogenj, ter pametovati, ker imam premalo izkušenj – tistih pravih. Tudi sam sem pristaš “dobre hrane”, in se tu še “učim”, ter spoznavam zakonitosti, katere ti prinaša zdrava prehrana.

    Ampak, kaj sploh je zdrava prehrana? Ko si odgovoriš na to vprašanje, ugotoviš, da ni take razlike med vrhunskim ali rekreativnim športom! V vsakem primeru je potrebno upoštevati nekaj določenih zakonitosti …

    Je pa res, da ko dlje časa ješ zdravo in nato po daljšem času spet poješ kaj nezdravega, ti želodec to pove na specifičen način. V želodcu čutiš težo, slabost, neprijetno spahovanje, še veš ur po prehranjevanju, ter morda povratni efekt od požiranja. In kako se tega rešiti: – kupiš mleko 0,5 (ma ne me basat); – jogurt LCA (kaj? pa saj tega ni v “buregđinicah”); – nedelja popoldan – “dunajski s pomfrijem” (gospod natakar, ta zrezek in pečen krompirček ste naredili v teflonski posodi brez olja? DA gospod in zraven ste naročili sok, mar ne? – kaj slamico vam prinesem ali si jo boste potegnili kar iz glave)…

    Joj hrana, če pa je je toliko dobre … 🙄

    #13533

    aleksander
    Član

    da bi prestavo kar na piščanja prsa pa pust riž :( ,bolj bi mi dišalo mogoče ločevanje beljakovin in ogljikovih hidratov :D

    #13534

    miros
    Član

    kaj pa če ločiš prsi od nedrčkov? 😆 😆 😆

    lp

    miro

    #13535

    aleksander
    Član

    :D dobra , z večjim užitkom

    #13536

    Jaz bi kar se tiče hrane, če koga ful zanima kak pa kaj predlagala internetno stran

    http://www.mojtrener.com

    tam je res dobro napisano

    pozdravčki

    Tina

    #13537

    Ja stran mojtrener.com je resnično ful dobra, tip ki vse skupaj vodi in piše pa je pravi profi, ki je pravzaprav svoje celotno življenje podredil treningom in zdravi prehrani.

    Definitivno vredno prebrati.

    #13538

    rebeka
    Član

    preden grem na mojtrener.com….kaj pa vegetarijanci :doh:

    meni ni ravno do tega, da bi po več kot 15 letih začela ponovno z bedrcami :ashocked: :ahaa?:

    se pa strinjam, da je prehrana blazno pomembna pri vrhunskih rezultatih

    ….ostajam rekreativec :weed:

    vegi na travi in algah 🙄

    :-)

    #13539

    Huh z vegetarjanci je pa pri popolni prehrani kar velik problem. Glede na to da ješ ribe bi rekel da pojej veliko teh. Če ješ jajca potem lahko kako bederco tudi z jajcem zamenjaš (če se boš odrekla rumenjaku še toliko boljše ni pa nujno). Drugače pa je soja zelo dober nadomestek za meso. Nekaj beljakovin vsebujejo tudi stročnice, siri (sploh tofu), skuta…

    Pri veterjanski prehrani je običajno dovolj vitaminov in preveč ogljikovih hidratov. Maščob se tudi nabere običajno dovolj. Problem pa nastane pri beljakovinah oziroma točno določenih amino kislinah, ki jih je v zelenjavi težko najt. Mislim, da je tudi o tem kar nekaj napisanega na mojtrener.

    #13540

    pehtran
    Član

    Kratek povzetek povzetka s konference o Apneji – predavanje z naslovom Apneja na prazen želodec je nevarna:

    Refleks vdiha sproži zvišana raven CO2 v krvi, ki je posledica metabolizma. CO2 se namreč izloča pri proizvajanju energije za plavanje, ko mišice porabljajo kisik, tako da kurijo ogljikove hidrate in maščobe.

    Študije so pokazale, da potem, ko organizem porabi zaloge ogljikovih hidratov, začne za omenjeni proces porabljati maščobne zaloge, pri tem pa se porablja več kisika, stranski produkt pa je povečana raven CO2. Zato potapljač, ki pri daljši aktivnosti, ki vključuje apnejo (podvodni ribolov), ne poskrbi za zadostno preskrbljenost z ogljikovimi hidrati, poveča nevarnost hipoksije in posledično izgube zavesti.

    Ko telo začne porabljati maščobne zaloge, pri tem porabi 8 odstotkov več kisika, kot pri predelovanu ogljikovih hidratov. Hkrati se v telesu v tem primeru tvori 30 odstotkov manj CO2, kot če bi telo metaboliziralo ogljikove hidrate.

    Zaradi tega bo potapljač, ki je porabil zaloge ogljikovih hidratov, bolj dovzeten za hipoksijo, zmanjšan delež CO2 pa bo kasneje sprožil refleks po vdihu.

    Potop, ki bi bil ob pravilni prehrani povsem varen, tako lahko postane usoden.

    #13541

    Jure Daić
    Admin

    Uf vegetarjanci ste posebna vrsta ljudi, ki vas težko razumem.

    Osebno se mi zdi neumno odpovedat mesu, če je glavni razlog, da se nam živali smilijo. Ta debata ni namen foruma in nima konca…

    Če je razlog drugje, da imate probleme s prebavo, se po zaužitju mesa slabo počutite, potem se mi zdi OK.

    V obeh primerih pa se je treba pozanimat kaj so glavne stvari, ki jih dobimo z mesom in kaj nam ob opustitvi le tega primanjkuje. Če kdo misli da živi zdravo ker je vegetarjanec se moti, vegetarjanska prehrana pa je zdrava če se točno pozanimate kje lahko nadomestite stvari, ki vam jih nudi meso. Velik problem vegetarjancev je da težko pridobijo dovolj energije, če jedo samo zelišča in testenine. Soja je že dober nadomestek ampak kdo bo jo jedel vsak dan za naslednjih 30 let.

    Dobra rešitev za vegetarjance je če vsakih toliko časa pojedo manjšo količino mesa (ribe so super stvar). Človek še ni pijanec če 1 krat na teden spije kozarček, ali pa kadilec če skadi 1 cigaret. Enako se lahko imate za vegetarjance, kljub temu da tu pa tam pojeste malo mesa, s tem pa ste svojemu zdravju naredili samo dobro.

    Na tem področju nimam dovolj znanja, da bi dal kakšne konkretne nasvete in se vam splača obrnit na stran mojtrener.

    LP Jure

    #13542

    rebeka
    Član

    se spomnim, da pred časom , ko je andrej organiziral en tak tečaj dihanja in sproščanja in ….. je bilo zaželjeno, da se zaužije čim lažja hrana. če se prav spomnim je bilo meso sploh odsvetovano, mislim da vsaj 24 ur.

    a je torej za statika boljše, da se prehranjuje z lažjo hrano? nič meseka 😈

    daić, če ti ne bi povedla, da sem vegi…..uh, sem posebna 🙄

    zakaj ne mesu…..smiljenje v pravem pomenu al tvojem 😈

    priznam da imam rada živali, ampak to ni vzrok, da jih ne jem (vseh). z veseljem tresnem oradi in hobo prinesem ven ter mljask po njej :P

    :-)

    #13543

    Pred kakršno koli apnejo, pa naj bo statična ali dinamična ali globinska, se priporoča lahka hrana. Torej nekaj hitro prebavljivega in energijsko bogatega. Recimo prepečenec z marmelado je dober primer. Je pa 24 ur malo ekstremno. Jaz recimo dan pred kakšno tekmo z veseljem pojem za večerjo kakšne testenine s piščančjimi prsi, kar se mi tudi ne zdi ekstremno težko prebavljivo.

    Težka hrana nam bo obležala v želodcu, kjer nam bo ciklus prebave odvsel veliko količino krvi in porabil doberšenj delež kisika. Zato jaz pravim, da na apnejo raje tešč kot pa nabasan s kakšno mastno pečenko in krompirjem, najboljše je pa seveda kakšna energijska tablica, malo suhega sadja ali pa kaj podobnega kakšno uro pred apneo.

  • Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.
X
vrh