H2O team potapljanje

Nasveti

  • Avtor
    Prispevki
  • #5895

    Zdravo vsem! :?:

    Tako kod pri apneji, SCUBA potapljanju in maratonu, tudi pri podvodnem lovu obstaja nekaj tehnik in načinov lova. To temo bom načel kasneje.

    Moj namen je opisati stavri, na katere moramo biti pozorni pri podvodnem lovu.

    Potop je razdeljen na več faz: priprava, potop, vračanje in zaključek.

    Priprava na vsak potop mora biti rutina in moramo ga izpeljati pravilno. Pazimo, da ne pride do hiperventilacije. Vsak izdih mora biti daljši od vdiha.

    Potop poskušamo izvesti čim bolj pravilno. Ko zajamemo želeno količino zraka obvezno vzamemo dihalko iz ust 😯 . Nadaljujemo potop do želene globine. Oparavimo (ulovimo ribo) 😆 in se začnemo vračati proti površju.

    Osebno, kadar se v račam nazaj na površje nikoli ne gledam proti površini. Roke so sproščene ob telesu. Šele ko pridem do pozitivne plovnosti (10m) usmerim pogled proti površini in iztegnem roko. Čisto pred površino zaplavam rahlo na hrbet (varnost). Hitrost dvigovanja je konstantna, počasna.

    Zaključek potopa je ponovni vdih. Počasi izdihnemo in vdihnemo. Povdaril bi rad počasen izdih, ki pa naj ne bo čisto do konca, nato vdihnem globoko in šele nato sledijo normalni vdihi. Šele pri tretjem vdihu je dihalka spet v ustih.

    Osebno se držim teh pravil in delujejo.

    Pozdrav

    KULI

    #10402

    Pri osnovi dihanja je zapisano, da je pravilen vdih odvisen od pravilnega izdiha (logično, če nimaš popolnoma praznih pljuč zrak v njih ne moreš v celoti preventilirati), v bolnišnicah so ljudem, ki so od strahu (pred operacijo, pregledom, … ) hitro in plitvo dihali, dali za napihniti balon, vrečko (ga prisililil, da je popolnoma izdihnil, saj je takrat šele lahko popolnoma vdihnil), v drugačne primeru bi lahko prišlo do anoksije plitvega dihanje (samo zrak v dihalnih poteh).

    Izdih mora biti enakomeren (da ne pride do šoka pri izdihu zaradi hitrega izdiha) in narejen v celoti (z vsemi dihalnimi mišicami). Tu trdim, da je Arian zafrknil Jureta na državnem prvenstvu, še preden je Jure v celoti pravilno izdihnil in vdihnil ga je začel spraševati o imenu in priimku, Jure se je “ustrašil” in ta postopek ni naredil dovolj dobro in tako doživel “sambo – ki je danes več ne priznavajo za diskvalifikacijo”. Šel je po gobe dober rezultat, sodnik lahko tekmovalca sprašuje določene stvari, testira njegovo zavest šele po opravljenem ritualu zaključka, za kar ima po AIDA časa 20 sekund.

    Glede dihalke pa tako, kakor si navajen. Dihalko dajemo lovci iz ust tudi/predvsem zaradi izognitve plašenja ribe (mehurčki zraka, ki gredo iz dihalke ob potopu dajajo zvok, ki plaši ribo, če damo pred potopom dihalko iz ust voda izstisne zrak preko ustnika že na površju). Jaz jo takoj ko pridem na površje dam nazaj v usta (včasih celo izdihnem na njo), vsekakor pa naredim drugi vdih na njo. Mnenja sem, da v primeru valov, na površju vode lažje dihaš na dihalko kot brez nje (varneje), saj ti obratno kaj hitro val zalije usta in glej ga šmetna. Z namenom, da lahko čimprej vdihnem in ne rabim izdihniti sunkovito, včasih začnem izdihovati že pod vodo, vendar šele par dcm (1 -5dcm) pod površjem.

    Vsak si napravi nekl svoj ritual (in prav je tako), ki tudi psihološko odigra svojo vlogo. Kot pri tenusu ritulal igralcev pred serviranjem.

    #10403

    Jure Daić
    Admin

    Zdravo Andrej!

    AndrejF. wrote:

    Tu trdim, da je Arian zafrknil Jureta na državnem prvenstvu, še preden je Jure v celoti pravilno izdihnil in vdihnil ga je začel spraševati o imenu in priimku, Jure se je “ustrašil” in ta postopek ni naredil dovolj dobro in tako doživel “sambo.

    Malo te moram popravit, sicer pa vse dobro veš ker si stal 1m stran.

    Ko sem prišel ven sem naredil dva plitka vdiha, takrat pa mi je Arjan rekel naj snamem masko (ni me vprašal po imenu), moral bi mi pustiti 20s časa meni pa je to rekel že po 2s. Ko sem začel snemat masko sem se spustil z roba bazena in so se mi zatresle roke in padel sem na hrbet, takoj so me prijeli in s tem diskvalificirali. Velika verjetnost je da bi sambo imel tudi če bi se kar dalje držal za rob bazena, glavna napaka je bila da sem plitvo dihal.

    LP Jure

    #10404

    Jure tvoja prva napaka je bila, da si se, takoj ko si dal glavo iz vode zadrl “OK” in to tak da se te je slišalo čez celi bazen. Že to je bil prvi znake omejene prisebnosti.

    Glede pravil pa: tako kot smo se prejšnji dan zmenli je tudi bilo. Nič nismo rekli, da bomo čakali 20s in tudi nismo tekmovali po teh novih pravili ampak po starih kjer te je samba diskvalificirala. Ne govorim sedaj da je bilo to pravilno ampak tak smo se zmenli in tako je veljalo za vse. Zato bo pa naslednja tekma narejena drugače. Vsi smo delali napake. Važno je da jih popravimo.

    #10405

    Zdravo!

    Andrej res je da je precej varneje na površini dihati z dihalko (valovi..). Izdih skozi dihalko pa se mi zdi preveč sunkovit. Morda bodo se pa uveljavile dihalke z ventilom za izspust vode. Na Murterju sem jo testiral in sem bil zadovoljen.

    LP

    KULI

    #10406

    Kuli.

    Te dihalke so na tržišču že 15 let in kusor. Vendar imajo eno slabo stran, v ventil se lahko prikrade smetka, kamenček in tako se pojavijo problemi pri vdihovanju (zaliva jo voda).

    Nekateri in moram reči tudi jaz smo pri podvodnem lovu mnenja, da vsi dodatki (kaj je tudi ventil na dihalki) prinesejo dobre in slabe strani. Pri dihalki (jaz sem jo tudi imel z ventilom) so namreč ti slabi prevladali vsaj primeni in sedaj je nima, ne uporabljam več.

    Sicer pa k.g. lovca, ki ne more normalno izpihniti 1 kubični dm vode iz dihalke.

    Sicer ti pa predlagam, da napišeš članekl o dihalki za spletno stran.

    Prav bi bilo, da bi kdo na moje članke napisal tudi kakšno svoje mnenje ali se vsi “bojite” ali nimate svojega mnenja.

    Jaz bi bil vesel, če bi se kdo z mano udaril, kot se včasih s Sandijem. Bilo bi super več mnenj, več izkušenj, nova spoznanja, boljša odločitev.

    #10407

    ja še glede sambe.

    Nihče, tudi najboljši apneist v SLO ne ve kaj je to in kdaj je to. Ni pravil, ni znakov. Samba je bila velika polemika in osnova za zajebavanje. Zato sem na tekmi vprašal glavnega sodnika, če ve kaj je samba. Tisto kar je on odgovoril ne bom komentiral.

    Ne vem, če je samba diskvalifikacija tudi po slovenskih pravilih in če je v njih napisano kaj je samba.

    Zato se mi zdi prav, da so jo izločili. Le ponoven potop, BO je diskvalifikacija. Sedaj je dosti manj možnosti za zajebancijo in zadeva je dosti bolj čista.

    Vidiš kako so pravila živa. Zato nima nobenega smisla, da si mi še izmišljamo svoja. Lahko jih v določenih segmnentih prilagodimo (n.p.r. na tekme v 25m bazenu, če 50m nimamo, …. ). Sicer pa pustimo to.

    Ja Jure kdaj bo sestanek na SPZ komisija za apneo in kdaj bodo obravnavali naše pripombe na pravila, da bomo tekmo v 2006 lahko naredili korektno.

    #10408

    Zdravo!

    Ne glede na to, kakšno dihalko imamo nikoli ne izpihuj vode iz nje. Zaradi šoka, ki pri tem nastane. Ni nobene potrebe po tem. Pri potopu ni dihalka v ustih in preden jo damo v usta enostavno pustimo vodi, da odteče.

    KULI

    #10409

    Kuli.

    Predlagam ti, da na to temo dihalke napišeš članek. Kolikor se spomnim pred leti si imel nekaj zelo zanimivih trditev, pa združi vse skupaj in napiši za na splet.

    #10410

    ROGER 😯 [/quote]

    #10411

    Duro
    Član

    Nevem zakaj ampak se mi je ta tema zdela se najprimernejsa mojemu vprašanju. Predvsem me zanimajo načini treniranja. Vem da bi se o tem lahko razpisali na dolgo in široko mene pa bolj zanimajo eni čisto osnovni nasveti za takega zelenca ko sem jaz. Predvsem s katerimi vajami je najboljše začet. Zanima pa me tudi vaša tehnika sproščanja. Ni mi jasno na kaj razmišlate ko se 4min držite za rob bazena (statika) kaj še le 8 min. to bo zaenkrat vse. se že veselim vaših odgovorov

    #10412

    pozdrav Đuro.

    Ravnokar sem končal z odgovorom tebe, ko sem hotel poslati odgovor je crkni strežnik in zgubil sem tekst.

    Sedaj ga ne bom pisal v celoti še enkrat.

    Ravnokar sem končal članek o treningu podvodnega lova (PL). Mislim, dati bo ta odgovoril marsikatero vprašanje.

    Vesel bom, če boš še kaj vprašal in vesel sem, da je med nami še eden takšen zagrižen, škoda da se še nisva spoznala. Zadnje čase sem bolj malo na skupnih srečanjih, ker sem kar precej zaseden.

    Lep pozdrav.

    #10413

    Zdravo Đuro

    Ne vem ali si želel vprašat za trening glede podvodnega lova ali za samo apnejo. Če te zanima kaj v zvezi z apnejo je mogoeč najboljše da vprašanje zastaviš pod “apneja” -> “začetna vprašanja” ali pa “treningi in tehnike”.

    Sedaj pa ti bom odgovoril glede treninga za podvodni lov. No prvo, da ti povem pri podvodnem lovu nobeden ne dela 4 minute statike in čaka na ribo. Običajno se delajo “čeke” pri lovu tam do minuto in pol le izkušenejši pa delajo tudi do dveh in pol minut. Tam niti ni potrebno neko sproščanje. Telo se sprosti samo po večkratnih potopih. Seveda če ne zagledaš neke kapitalne ribe kje blizu. Na “čeki” se pa tako zaposliš z iskanjem primerne pozicije, gledanjem oz. iskanjem rib itd.

    Kako začet trening. Moje mnenje je da je potrebno na začetku izbrat eno dobro kombinacijo kardio treninga, metod koncentracije in sproščanja ter treninga odpornosti na povišan CO2. Kardio trening je pomemben predvsem za tiste, ki so v slabi kondiciji. Ob zadovoljivi bazični propravljenosti pa se je potem potrebno odločit v katero smer bi rad šel.

    Če te zanima kaj več pa vprašaj naprej ali pa vprašaj pod apnejo če te to zanima bolj.

    #10414

    Pred kakšne pol ure sem končal članek, že danes ali jutri si ga boš lahko prebral na spletu.

    Pri podvodnem lovu in tudi pri dinamični apnei, ne moreš kar tako poslati misli na pašo. Skoncetriran moraš biti na ribe, teren, potop. Pripravljen reagirati in to pravilno (če želiš kaj uloviti)na razne situacije.

    Zato je tu uporaben mentalni trening predvsem tisti, ki usmerja misli k cilju, ne tako kot pri statiki, nič ne misli.

    Vse metode, ki se uporabljajo to omogočajo, vendar jih moraš znati prilagoditi.

    Osebno sem mnenja, vsaj pri meni je tako, da je največji problem pri podvodnem lovu, predvsem ko zagledaš velik plen, se umiriti in dovolj hitro pravilno reagirati. Tu pa so te tehnike koristne. Seveda meditirat, vaditi jogo, avtogeni trening ne moreš med lovom. Ko vadiš katero od mentalnih tehnik si moraš zamišljati situacije in naučiti telo, da takrat podzavestno reagira tako kot je potrebno(se umitri, ne pa razburi). To dosežeš tudi z lovom, ko se velikokrat srečaš s takšno situacijo, se je telo (možgani) navadijo in avtomatsko reagirajo tako kot so se naučili (ob ponavljanju)

    Tudi tebi kot Aleksandru predlagam, da se udeležiš tečaja, razgovora o podvodnem lovu (o katerem se že nekaj časa pogovarjamo s Sandijem in Juretom). Tam bomo lažje, hitreje rešili, si odgovorili na marsikatero vprašanje.

  • Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.
X
vrh