H2O team potapljanje

"Hitrost" dinamike

  • Avtor
    Prispevki
  • #6085

    grega
    Član

    Zanima me, v kolikem času vam naprimer uspeva preplavat npr. 100 m DYN oziroma/in 50 m DNF :?: :?: Samo toliko za informacijo, da bi znal ocenit “pribljižno hitrost “svojih poskusov.

    #13038

    Jure Daić
    Admin

    Za DYN ti lahko povem točno. Jaz preplavam prvih 50m v 42s, Sandi jih ponavadi preplava v 41s, Mitja pa kakih 30s. Pri drugih 50m pa ponavadi s Sandijem pospešima za 1-3s.

    Pri DNF na SP sem plaval prvih 50m v 53s, Mitja pa v 45s (s tem da sva imela enako št. zamahov – 8,5), na 100 pa sem prišel v 105s, Mitja pa v 91s.

    Po mojem nima smisla da se primerjaš z Mitjem, ker on izhaja iz plavalnega športa. Moraš pa sam ugotovit kaj ti najbolj ustreza, ni točnega recepta!!!

    LP Jure

    #13039

    pehtran
    Član

    Samo tole: 50m DNF sta “preveslala” z 8,5 zamahi?! A sem prav razumel?

    #13040

    Jure Daić
    Admin

    Ja na tekmi, drugače se da še z manj. Za 25m potrebujem 3 zamahe + odrivanje od stene na začetku.

    Skrivnost je v pravilni obtežitvi da se po zamahu pustiš nosit kakor dolgo se le da. Moraš bit čimbolj neutralen. Na tekmi delam zamahe malo hitreje, da mi na koncu ne zmanka O2.

    LP Jure

    #13041

    pehtran
    Član

    Uf! Po mojem je skrivnost še v čem drugem kot v obtežitvi… recimo v pravilnih in učinkovitih zavesljajih, ampak ok…. zaenkrat toliko zavesljajev porabim za 25 metrov…. bomo torej začeli malo eksprerimentirati s številom zavesljajev…. hvala za male skrivnosti velikih mojstrov… ko z Grego prideva do stotke DNF, pa javiva, da boste lahko priprli pipico nasvetov… 😉

    #13042

    Pri apnei hitrost sploh ni merodajna. Pomembno je da najdeš tisto svojo pravo hitrost. V apnei imaš enostavno vse tipe, od šprinterjev pa do tistih polžje počasnih. Zelo lepo se je to videlo ko sem na SP gledal finale, ko sta drug ob drugem plavala Stig in Sietas. Oba sta plavala malo čez 200m stem da je bil stig za 50m hitrejši od sietasa :). Noro.

    Torej moj nasvet poskusi večkrat z različnimi hitrostmi pa boš videl kakšen je rezultat, sploh pa se ne obremenjuj z ostalimi rezultati ker te bodo samo zmešali. Vsami si čas in se med poskusi dobro spočij. Poskusi hitro in počasi ter nekaj vmes. Fine tuning boš pa že pogruntal sčasoma in s treningom.

    #13043

    pehtran
    Član

    Quote:

    Pri apnei hitrost sploh ni merodajna.

    Saj zato pa pravim, da bomo začeli eksperimentirati. Sietasa sem gledal na video posnetku DYN in je res, kar praviš: tehnika je skregana s pametjo (mlahav položaj, roke ob telesu, praktično nikakršno plavutkanje), rezultat pa fantastičen. Bomo torej videli. Miha

    #13044

    Jure Daić
    Admin

    Sietas ima super tehniko, ki je primerna samo zanj. Ko bom jaz držal sapo 10min bom tudi tako plaval 😆 !

    On plava toliko počasnej od ostalih in ima s tem tudi manjši upor. Ko držimo roke sproščeno ob telesu pa troši manj energije, kot bi je porabil za držanje stegnjenih rok. Njagove plavuti so tudi zelo mehke, kar je boljše pri počasnem plavanju. V glavnem proba porabit čimmanj energije, ima pa prednost da lahko bolj dolgo zdrži pod vodo.

    Tudi postava pri Sietasu se razlikuje od nekaterih najboljših. Severinsen je nabit, Sietas pa je bolj suhljate, visoke postave.

    Zanimivo da se najboljši apneisti na svetu tako razlikujejo po postavi in tehniki. Če gledamo šprintere na 100m, maratonce, kolsarje,… so več ali manj enaki.

    #13045

    Točno Sietasova tehnika ni slaba. Daleč od tega. Res je da nima ravno najbolj hidrodinamičnega položaja, vendar je hidrodinamika vedno manj važna pri vedno počasnejšem plavanju, ko prevlada sprostitev in s tem manjša poraba kisika. Tudi tisti njegov zamah z rokami je zlo dobra zadeva.

    Če pa že koga res zanimajo hitrosti in roke naprej ali ob telesu, pa je tukaj nekaj podatkov od enega znanega potapljača Erika Fattaha, ki je veliko testiral in prišel nekje do teh zaključkov:

    Roke iztegnjene naprej so priporočljive, če:

    je hitrost večja od 0.9m/s nimaš obleke

    hitrost večja od 1.1m/s in imaš 3mm obleko, ali tanjšo

    hitrost večja od 1.3m/s in imaš 5mm obleko, ali debelejšo.

    #13046

    Daić wrote:

    Zanimivo da se najboljši apneisti na svetu tako razlikujejo po postavi in tehniki. Če gledamo šprintere na 100m, maratonce, kolsarje,… so več ali manj enaki.

    Ja trenutno res tako zgleda in očitno je da pri apnei ni nekih bistvenih prednosti pri postavi, vendar šport je še mlad. Če se bo razvil toliko, da ga bodo začeli nekateri izvajati profesionalno bo pomoje prišlo tudi tukaj do podobnih tendenc kot pri ostalih športih. Pomoje obstaja en idealni tip postave za apneo in tisti bo takrat prišel do izraza.

    #13047

    rebeka
    Član

    nisem neki ekspert, ampak nek filing pa le mam. menim, da vsak mora sam dobit oz odkrit hitrost oz tempo, ki mu odgovarja.

    vsi, ki pa ste vidli daica pa veste zakaj pride s tremi zamahi do obrata…dolg je ko pondeljek in še čes. potem pa še tehnika in odtežitev….dost dela naš še čaka :doh: pa kakih pol metra še zraven :-)

    :-)

    #13048

    Se še jaz malo oglasim, čeprav nimam pojma.

    Bolši rezultat je stalno odvisen od več dejavnikov.

    – hitrosti

    – tehnike

    – vzdržjivosti

    – ….

    Če hočeš nekaj več preplavati v dinamiki moraš spremeniti nekaj od omenjenega, (hitrosti ali/in tehnike). Pri apnei, kjer ni pomeben čas (hitrost), ampak dolžina lahko izboljšaš rezultat tudi samo s povečano vzdržljivostjo.

    Vsekakor ti je vzdržjivost (splošna in specialna fizične in psihofizična priprava) osnova, da lahko povečaš hitrost premosorazmerno: če želiš povečati število zamahov (pojačati odriv) na določeni razdalji ali času moraš povečati vzdržljivost. Vendar je verjetno tu človek precej omejen, obstaja meja, ki jo je zelo težko doseči in se s pribljiževanju tej meji napori (treningi) za izboljšanje rezultata povečujejo.

    Tehnika: zanjo obstajajo določena pravila (standardi), stalno pa jo je potrebno prilagoditi razmeram (tekmovalcu in njegovim fiziološkim, anatomskim zančilnostim). Zato, da se spraviš v čimboljšo hidrodinamično lego (znano je da se v vodi upor spreminja s kvadratom hitrosti- mislim, da se tako reče ali ne fiziki, tehniki? – čimvečja je hitrost večji je upor, za doseganje večje hitrosti je potrebmno dosti več energije, … ). Ne nazadnje pa hidrodinamika ni zanemarljiva in ne sme biti, pride v poštev vsaj takrat, ko si na meji svojega dosežka.

    Dimitri Mancevič mi je pripovedoval, da so Salnikova testirali na hidrodinamiki v vojaškem bezenu za testiranje torpedov in so mu s spremembo položaja, drže telesa povečali hitrost in s tem razultat za nekaj stotink.

    #13049

    grega
    Član

    Daić wrote:

    Njagove plavuti so tudi zelo mehke, kar je boljše pri počasnem plavanju.

    Ja, tudi to mi je omenil AIDA trainer, da imam mogoče malček pretrde plavuti (WW 3), kar se je tudi videlo pri plavutkanju, kjer mi noge med zamahi enostavno preveč “plešejo” in ne delajo lepe “škarje”.

    #13050

    grega
    Član

    Daić wrote:

    Za DYN ti lahko povem točno. Jaz preplavam prvih 50m v 42s, Sandi jih ponavadi preplava v 41s, Mitja pa kakih 30s. Pri drugih 50m pa ponavadi s Sandijem pospešima za 1-3s.

    Pri DNF na SP sem plaval prvih 50m v 53s, Mitja pa v 45s (s tem da sva imela enako št. zamahov – 8,5), na 100 pa sem prišel v 105s, Mitja pa v 91s.

    Po mojem nima smisla da se primerjaš z Mitjem, ker on izhaja iz plavalnega športa. Moraš pa sam ugotovit kaj ti najbolj ustreza, ni točnega recepta!!!

    LP Jure

    O hudo, šele zdaj sem dobro prebral, 50m DNF v 8,5 zamaha 😯 😯 . Jest sem pri 8 na 25 :? .

    Jure hvala ti za te podatke, vsaj pribljižno se bom znal orientirat. Da pa bi se primerjal z Mitjo 😆 😆 😆 bom pa mogu še precej žgancev pojest, pa še takrat ne bo dovolj 😉 . Saj sem že napisal, kje so moji cilji-limiti in do tam je še daaaaaaaaalllllllllllleeeeeeeeeeečččččččččč 😉

    #13051

    Jure Daić
    Admin

    S temi cilji in limiti je bolj tako. Pred tremi leti sm šel na bazen s Kulijem in sem ga pazil med treningom. Takrat je plaval 75m in je zadnje metre odlaval v enakem temvu kot prve. To se mi je zdelo neverjtno!!!! Sam se začel govorit da ko bom jaz preplaval 75m in na zadnjih metrih ne bom pospešil bom pa res car 8) Enako se je dogajalo na 100m in na 120, sedaj pa razmišlajm o 150m 😳 .

    Grega ko boš na 100m pa boš želel še samo obrat – saj več pa res ne rabiš kot 100+, ali pa?! 😆 😆 😆

    #13052

    Jure Daić
    Admin

    Grega sedaj sem videl še tvoj komentar glede trdote plavuti. Tu boš moral sam stestirat kaj ti bolje ustreza. Na žalost se na da to ugotovit na enem treningu ampak je potrebno več testiranj. Jaz sam ne vem kaj naj kupim, sedaj sem skoraj 100% da bom za bazen uporabljal prav WW 3, takšne kot imaš ti.

    Plavuti so mi nasploh neznanka, kaj uporabit za DYN, CWT ali pa pri PL v plitvini in globini. Za več informacij se mogoče pozanimaj pri nekom ki se ukvarja s HPPP in mu razloži kaj rabiš. Jaz si še za sebe ne najdem najboljše rešitve, nimam pa denarja za 4 pare.

    LP Jure

    #13053

    Glede plavalcev HPPP sicer zelo dobro poznajo plavuti vendar boš od njih malo težje dobil pravilno informacijo za apneo, saj so vsi navajeni šprintat oz plavat koliko hitro lahko. Za to potrebuješ dosti trše plavuti.

    Plavuti v apnei so nasploh mehkejše kot pa v HPPP. Izbira trdote je odivsna od konstitucije in fizične pripravljenosti plavalca in pa od osebne preference hitrosti plavanja. Torej večji in močnejši kot si ter hitreje kot plavaš trše plavuti boš rabil. Plavut se mora pri plavanju lepo upogibat. Upognit se ne sme na več mestih ali neenakomerno. Potem je premehka. Če se ne upogne dovolj ne boš izrabil celotnega efekta, ki ti ga plavut lahko ponudi. Potem imaš plavuti pretrde. WW3 so pomoje kar dobra izbira za nekoliko nadpovprečno treniranega več kot 180cm velikega moškega, ki plava na 50m okrog 40s ali malo več. To je moje osebno mnenje.

    Drugačne plavuti boš verjetno rabil tudi za globino. Za večjo globino rabiš bolj trde plavuti, da premagaš negativno plovnost na globini. Z WW3 nebi smel imet problemov z globinami tudi globljimi od 40m.

  • Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.
X
vrh