
Že vrsto let delam s športniki v potapljanju. Največ s podvodnimi lovci in ker spada zraven apnea, tudi z apneaši.
V mariborskem društvu smo zaradi spleta okoliščin in ljudi, ki so delali v tem okolju, običajno začetnike in vse ostale želeli naučiti spoštovati pravila in zakone.
Ker je naše lovno področje Jadransko morje, katerega največji in nam najbližji del je hrvaški del, lovimo največ na tem področju. Hrvaška zakonodaja je na tem področju v zadnjem času naredila zelo veliko, vendar kaj to pomaga, če ….
Velikokrat se spominjam stavkov, ki sem jih slišal ali kje prebral in so bili izrečeni napisani s strani Hrvatov, živečih ob priobalnem pasu:
Še in še je bilo takšnih in podobnih cvetk.
Dejstvo, zakaj sem se namenil pisati ta članek, pa je malo drugačno. Kot strastni podvodni lovci s celine (Maribor je po najbližji poti od morja oddaljen 250km, odkar se je Panonsko morje umaknilo) se vsako leto veselimo 1. maja, ko v Sloveniji združimo dva praznika v teden ali več počitnic, lovci pa to izkoristimo za enega prvih obiskov morja in začetek ribolovne sezone, na katero se zvesto in pridno pripravljamo že kar nekaj mesecev. Kibicanje po forumih ob ribarskem prigovarjanju na srečanjih pa nas tako navdihne z željo po lovu, da komaj čakamo morja in prvega stika z njim, prvih ulovljenih rib.
Do konca aprila je lovopust za šarge, vse tja do 15. junija pa traja lovopust za zubatce. Običajno si v teh časih najamemo apartmaje v kakšni prijetni vasici na hrvaški obali, kjer naše družine uživajo ob soncu in morju, mi pa zadovoljujemo željo po lovu, uloviti ribo.
Letos (2006) smo bili ponovno na Dolgem otoku, tokrat prvič v Božavi. Ljudje so zelo prijazni, nekoliko zaprti, saj zakaj ne bi bili, so praktično odrezani od sveta, dostop do bolj civiliziranih področij jim omejuje morje, trajektne in linijske ladijske povezave. Praktično so vezani na svoje okolje, v njem in z njim morajo preživeti.
V samem pristanišču, mandraču Božave veliko rib(ic) in čudovitih pogledov |
10m naprej, čisto v plitvini mandrača pa že ostanki moderne dobe otroški škorenj |
Takoj po prvih pogovorih z vaščani sem spoznal, da je to še ena od vasic na Jadranu, kjer veljajo njihova že toliko let nenapisana pravila. Kaj je to dovoljenje za ribolov, katere vrste rib imajo lovopust, kakšne so najmanjše lovne velikosti določenih rib, tega skoraj nihče ni poznal, ali pa je in vendar se je sam prepričan v svoj stoletni prav obnašal po njihovih nenapisanih pravilih.
tik ob morje odvržejo vse kar so ljudje pospravili
v posode za smeti.
Ne smem! Je lovopust za zobatce.
Pa ko če znati!
Ako me uhvati milicija?
Šta onda, i oni to znaju i rade. Pa malo bi ga sakrio?”
V mreži, ki jo je ribič potegnil iz morja (z najmanjšimi očesi) je bilo polno zelo majhne ribe. Kovač, ki ga še mačka ne bi jedla, saj so ga bile same kosti, da o majhnih šargih v lovopustu in zobatcih ne govorim.
Naslednji dan srečam domačina natakarja v restavraciji, kjer jemo.
Na ribo. Idem na zubatce.
Pa kako, nesme se jih još loviti?
Pa ko to kaže, ….”
Nenehno ista zgodba. Vse to vidijo naši fantje. Samo nasmihajo se. Sam pa ne vem, kaj naj si mislim, kaj naj rečem. Ostajam brez besed in brez izgovora, zakaj pa oni ne. Zakaj naj se držijo pravil. Zvečer me pokličejo v svoj apartma, v hladilniku mi pokažejo zobatca 3 – 4 kg, lep ulov. Ne vem kako naj se obnašam, lovcu bi z veseljem čestital pa na drugi strani on in jaz veva, da je sedaj lovopust za zubatce. Raje ne rečem nič, saj nimam kaj. Nimam pravih besed zakaj oni ne, vsi ribiči domačini pa ja.
pravilih ….. po zakonu pa v času lovopusta, PA ŠTA
Res sem v veliki dilemi, kaj storiti. Še dalje govoriti in propagirati, kako je to prav, kako so pravila, zakoni, ki so jih sprejeli, dobri in v dobro rib kot nas ribičev, ki bomo tako imeli več rib in jih bomo ohranili zanamcem. Če pa ljudje, ki so na nek način odvisni od morja, delajo drugače. Sprašujem se ali jim ta odvisnost res daje njihov prav, prav njihovim stoletnim pravilom, da imajo oni iz določenih razlogov pač svoj prav.
Res me zanima, če mi bo kdo lahko na to zadevo konkretno odgovoril, dal nasvet, kako rešiti to dilemo, problem.
spečenih za večerjo, kuhar v hotelih Božava
pa res obvlada svoj posel.
0 responses on "Za koga so zakoni in za koga nepisana pravila?"