H2O team potapljanje

Ne želimo gađati plastične ribe!

Sve vodi k tome da će se morati napraviti nešto slično kao što se napravilo u streljaštvu s gađanjem glinenih golubova. Naime, želi li podvodni ribolov u budućnosti postati olimpijskim sportom, morat će se gađati neke nacrtane ili umjetne, a ne stvarne ribe…

lovec s puškoGađanje umjetnih riba? Ne, hvala! Tako su otprilike reagirali aktualni hrvatski prvak u podvodnom ribolovu te njegova dva prethodnika kad smo im iznijeli razmišljanja Dragomira Fatute o budućnosti ovoga sporta. Predsjednik malološinjskog sportsko-ribolovnog društva Udica i jedan od organizatora renomiranog Novogodišnjeg kupa, predočio nam je u svojevrsnom napadu iskrenosti kako podvodni ribolov neće dugo moći opstati u sadašnjem obliku.

Već se neko vrijeme u krovnoj svjetskoj organizaciji za podvodne aktivnosti CMAS-u, doduše potiho, govori o tome da ubijanje ipak ne može biti sport. Sve vodi k tome da će se morati napraviti nešto slično kao što se napravilo u streljaštvu s gađanjem glinenih golubova. Naime, želi li podvodni ribolov u budućnosti postati olimpijskim sportom, morat će se gađati neke nacrtane ili umjetne, a ne stvarne ribe – u prošlom je broju priloga MORE kazao Dragomir Fatuta, procjenjujući kako bi do promjene moglo doći u idućih pet, šest godina.

Vjerojatno se u tome slučaju ne bih više natjecao. Pa, gdje bi tu bila draž? Gađati umjetne ribe? Ne, to ne bi imalo smisla – rezolutan je bio aktualni prvak Hrvatske u podvodnom ribolovu, Lošinjanin Danijel Gospić. Ideja koju je Dragomir Fatuta našem listu izrekao kao nešto što se, navodno, polako pokušava proširiti iz rimskog ureda CMAS-a, nikako se nije svidjela članu Škarpine iz Nerezina.

Napucavanje plastike

lovec s puškoTalentirani Gospić ne vidi ništa što bi se moglo usporediti s užitkom nadmudrivanja s ribom.

Nije to kao da vidiš komad plastike i onda ga napucaš. S ribom se treba nadmudrivati, a činjenica je da je riba generacijski postala sve pametnijom. Recimo nekad je puno veći gušt nadmudriti neku ribu od pola kilograma, nego zateći golemu kirnju u rupi i pogoditi je dok onako leži. Naravno, i kirnja zna biti zeznuta, ali to je druga priča, – raspričao se Danijel Gospić o svojim užicima, ne želeći ni pomišljati na moguće promjene u načinu nadmetanja.

Nakon Novogodišnjeg kupa u Malom Lošinju s istom smo pričom pomalo uznemirili i državnog prvaka iz 2002. godine, Splićanina Mislava Čalu. On je doduše pokazao razumijevanje za ideju gađanja umjetnih ciljeva shvaćajući da bi tako podvodni ribolov imao više izgleda postati olimpijskim sportom…

Ideja u osnovi ne mora biti loša ukoliko će pomoći da se dođe do olimpijskog sporta. Međutim, ona može vući i ka ukidanju podvodnog ribolova – rekao je Mislav Čalo, pokušavši sa svoje strane objasniti smisao podvodnog ribolova u obliku kakav postoji danas: Lov je osnovni ljudski instinkt kojeg se ne treba sramiti. A, vjerujem da je evoluirala i ljudska svijest o zaštiti prirode te načinu lova i fair-playu. Danas je u modi biti zaštitar prirode, ali moram spomenuti i da je svako zastranjivanje negativno. U podvodnom ribolovu to se zastranjivanje očituje u krivolovu, dok bi po pitanju zaštite prirode i životinja zastranjivanje mogao biti određeni “ekološki fundamentalizam”.

Gađanje u bazenu

lovec s puškoPo mišljenju Mislava Čale rješenje je u širenju svijesti o podvodnom ribolovu, educiranje mladih te poboljšanje kontrole na moru. A, na pitanje bi li ipak nastavio s nadmetanjem kad bi prvenstva u podvodnom ribolovu doživjela promjenu pravila kakva je natuknuo Dragomir Fatuta, Čalo je izjavio:

Gađanje u metu u bazenu disciplina je koja već postoji, ali podvodni ribolov je nešto drugo. Volim roniti i bez ribolova, međutim ako bih morao gađati plastične ribe koje mi netko stavi ispod kamena, to već ne bi imalo smisla. Činilo bi mi se kao da jedem plastične špagete carbonara.

Puljanin Branko Ikić, prvak Hrvatske u podvodnom ribolovu iz 2001. godine, uopće ne vjeruje da bi se CMAS mogao upustiti u toliko drastičnu promjenu pravila bez obzira na pritiske određenih udruga za zaštitu prirode i životinja.

Stalno se izmišlja nešto novo, no postoje granice. Evo, sudjelovao sam nedavno na Kupu prvaka u Grčkoj i tamo su neki ljudi već razmišljali da po pojedinim pitanjima počnu zaobilaziti CMAS. Jasno je da podvodni ribolov nikad neće biti uvršten među olimpijske sportove, jer se radi o ubijanju riba, ali ne treba zaboraviti da mi to radimo selektivno – nastojao je objasniti Branko Ikić, dodajući kako su se i na Novogodišnjem kupu u Malom Lošinju bodovale samo po tri ribe jedne vrste.

Selektivni lov

lovec s puškoNismo išli loviti pedeset brancina, nego samo tri i to je već dovoljan znak da razmišljamo o očuvanju ribljeg fonda. Na natjecanjima se ne puca ni u ribe ispod 40 dekagrama – svoje je argumente iznosio Branko Ikić, natjecatelj kvalitete dokazane i na mnogim međunarodnim nadmetanjima. On je apsolutno podržao disciplinu gađanja pokretnih i fiksnih meta u bazenu, no izričito ih je odvojio od podvodnog ribolova.

Dragomir Fatuta iz organizacije poznatog malološinjskog Novogodišnjeg kupa nikome pak nije želio ispasti neprijatelj, već je samo iznio razmišljanja, koja su, kako kaže, “procurila iz krugova bliskih CMAS-u…” Reakcije su s druge strane potvrdile da ni CMAS-u neće biti lako donijeti bilo kakvu odluku o drastičnim izmjenama oblika natjecanja u podvodnom ribolovu.

02/10/2019

0 Odzivi na "Ne želimo gađati plastične ribe!"

Pustite sporočilo

X
vrh