H2O team potapljanje

Home redesign H2O team forum POTAPLJANJE NA VDIH – APNEA treningi in tehnike Profili potopov iz treninga na Murterju 2005

Profili potopov iz treninga na Murterju 2005

  • Avtor
    Prispevki
  • #6049

    Kot smo že enkrat rekli je Mitja kot nagrado za zmago v Zagrebu dobil D3 interface in jaz sem imel to čast da ga lahko stestiram. In zadeva deluje perfektno.

    K sreči so bili na uri shranjeni še vsi potopi iz Murterja. Neverjetno gor jih je ostalo čez 100.

    In evo tukaj par najglobljih:

    Jure 50,3m – skupni čas 1’39” – čas dosega najgloblje točke 49”

    [img]https://www.h2oteam.com/sub/images/profiles/051102-jure-50m.gif[/img]

    Jure 48,5m – skupni čas 1’29” – čas dosega najgloblje točke 42”

    [img]https://www.h2oteam.com/sub/images/profiles/051102-jure-48m.gif[/img]

    Jure 44,2m – skupni čas 1’25” – čas dosega najgloblje točke 41”

    [img]https://www.h2oteam.com/sub/images/profiles/051102-jure-44m.gif[/img]

    Sandi 43,3m – skupni čas 1’32” – čas dosega najgloblje točke 50”

    [img]https://www.h2oteam.com/sub/images/profiles/051102-sandi-43m.gif[/img]

    Sandi 42,7m – skupni čas 1’32” – čas dosega najgloblje točke 49”

    [img]https://www.h2oteam.com/sub/images/profiles/051102-sandi-42m.gif[/img]

    Lepo se vidi razlika med stilom potapljanja. Jaz recimo se spuščam dosti počasneje kot Jure in se nekoliko hitreje dvigam. Jure je sploh prve potope bil zelo hiter na poti dol. Celo za 10 sekund hitrejši od mene…

    #12695

    Jure Daić
    Admin

    Tale interface je pa super stvar. Že nekaj časa sem si želel ogledat te profile, pa žal ni bilo priložnosti.

    Najbolj všeč mi je profil pri potopu na -50m, potop je trajal 49s, izron pa 50s, se pravi skoraj celoten čas sem plaval 1m/s, kar pravijo da je nekje optimum. Pri potopu se vidi da sem na začetku plaval nekoliko hitreje, pri -22m sem nehal delat s plavutmi, od -25m pa konstantna hitrost v prostem padu do -50m. Vrčanje na površino pa je tudi zelo konstantno. V prihodnej je treba dodat še samo kak meter globine!!! :D :D :D

    Mogoče je razlika da se je Sandi počasneje spuščal v obtežitvi. Jaz sem imel na sebi 5kg (5mm obleka + 3mm podobleka), Sandi pa je imel 3 kg okoli vratu, ne vem pa če je imel kaj na pasu (obleka 5mm).

    Ko gremo naslednjiš trenirat pa bomo že laho vsak dan sproti gledali rezultate na računalniku – JUPI!!! :D

    #12696

    Mitch
    Član

    Ja cool, da zadeva deluje. Upam, da jo bomo tak naterali, da bo kazala tudi globine preko -100m kamor bomo prišli v roku leta ali dveh:)

    Videl sem že kr nekaj teh profilov potopov, vendar me zanima če kdo od vaju, ali pa kdo drug, ve kaj je pravzaprav najbolj optimalno. Obstaja kaka teorija glede hitrosti spusta, dviga…. Tisto 1m/s je zelo subjektivno, saj sta videla kaj se dogaja pri meni pri dinamiki.

    Komaj čakam na lepše vreme….

    #12697

    Jaz semi imel 3kg okrog vratu in 1kg okrog pasa, tako da pomoje tu ni neke razlike. Mislim da je Jure malo več plaval v globino kot jaz. Običajno sem se začel spuščat med 15 in 20m.

    Kar se tiče hitrosti je pa podobno kot v bazenu. Kot je rekel Mitch je hitrost subjektivna, ja pa po moje boljše čim počasnejši spust, torej čim manj plavanja v začetni fazi in potem čim daljši spust brez plavanja, dvig pa je lahko hitrejši. To je prevsem zato ker dokler ne pride do periferalne vazokonstrikcije in ne nastopi potapljaški refleks telo dosti bolj troši O2 kot pa pri dvigu ko je refleks že popolnoma nastopil.

    #12698

    Jure Daić
    Admin

    Natalia Mulchanova se je pri WR na -86m spuščala približni 1′ 20”, se pravi malo hitreje kot 1m/s.

    Carlos Costa pa je pri svetovnem rekordu na globino 105m potrebooval malo manj kot 2′ cca. 117s za spuščanje, se pravi da je imel hitrost manjšo kot 1m/s.

    Mitja če mislis da bi ti plaval s hitrostjo 2m/s ti ne bo uspelo sproti izenačevat. Pa pomojem si prveč nabiješ pulz in se ti v fazi prostega pada to pozna na preveliki porabi O2, v fazi vračanja pa je mogoče boljše da se vračaš hitreje. Tu verjetno ni splošnega pravila, ker se je Mulchanova pri potopu na -86m vračala ekstremno počasi. Mitja po mojem se moraš ti najprej privadit na globino, potem videt kaj bo z izenačevanjem, nato pa se lahko komaj začneš obadat s hitrostjo. Pri hitrosti se da najlažje sprobat če greš enkrat v globino počasi, drugič pa hitro, razlika se bo opazla.

    #12699

    Molčanova se na SP vračala počasi predvsem zato ker ji je ful noge zakislilo. Tako imam vsaj jaz informacijo. Menda se je celo ustavila malo vmes. Pomoje pri hitrosti dviga ni neke druge večje ovire kot zakislenost mišic. Računaj da je takrat periferalna vazokonstrikcija popolna, kar pomeni da nimaš več praktično nič krvi v okončinah, kar spet pomeni da ni kisika za proizvodnjo energije, anaerobna proizvodnja energije povzroči približno ful ful več mlečne kisline.

    #12700

    Mitch
    Član

    Evo, pa sem se naučil nekaj novega, ta periferalna vazokonstrikcija je kr sprejemljiva razlaga, slišim pa za njo prvič. Če nekako povzamem, zaplavaš prvih 10m, kjer je nekje meja neutralne plovnosti (pri obtežitvi po “pravilih”), potem se pa od nekje 15 – 20m samo spustiš kolikor te nese (tu hitrost po moje nebi smela igrat neke posebne vloge, delaš tak nič, neglede na hitro ali počasno spuščanje). Ko dosežeš max globino pa hitro na površino, kolikor te pač nesejo noge.

    Mi pa res ni jasno, kako se lahko apneist dvigne s 105m globine z lastno silo nog, ko nima v okončinah praktično nič krvi, tu je problem zakislitve verjetno še veliko večji kot v bazenu, saj si po vrhu še ful negativen. Nič, bo treba probat…..

    #12701

    aleksander
    Član

    vidim da ste si zastavl kr močne cilje :D

    Upam da bo to napredovanje postopoma , da se ne bo pojavil kakšen članek z znanim imenom v črni kroniki.

    mislim pa da bo počasi padel nov globinski rekord v SLO :rock:

    #12702

    He he Mitja ma res velike cilje ja :). Drugače pa do novega globinskega rekorda v sloveniji ne manjka veliko. Jure je že prvi kandidat za njega. Lufta ma dovolj tako za izenačevanje kot za “preživetje”. :) Samo še tekmo čakamo, da bo uradno. Jaz pa se seveda tudi ne dam… Bomo videli kako bo naslednje leto. Mitja ti boš pa moral še kar pridno nabirati izkušnje v globini.

    #12703

    Mitch
    Član

    Sandi, se strinjam o tem, da potrebujem še veliko globinskih izkušenj….zato se bom v tem prednovoletnem času tudi intenzivno potaplaj v globine….kozarca :cheers:

    PS: začnem že jutri na klubski fešti….JU-HU

    mitch

    #12704

    Jure Daić
    Admin

    Mitja nekaj se govori da bodo hrvati junija ali julija organizirali tekmo v globinski apnei. Mogoče celo vse 3 discipline. Tak da bo treba pridno trenirat!!! Slovenci se bomo tekme 100% udeležili, ker bo štela za izbo slovensker reprezentance, pa še po AIDA pravilih bo, kar pomeni da bo priznan novi državni rekord. Po govoricah bo potrebno za normo doseč -50m, to je nepreverjena informacija, ki s bo verjetno še spremenila!

    Še eno vprašanje. Če KPP na SPZ še ni sprejela pravilnika, kjer so pravila za globinsko apneo ali je lahko kdo sploh uradni državni prvak? Kaj pa rekorder?

    #12705

    Ja tekma naj bi res bila, vendar se sedaj nekako bolj nagiba na konec avgusta, začetek septembra in verjetno bodo res vse 3 globinske discipline. Več bi sigurno lahko povedal kdo od naših hrvaških obiskovalcev.

    Do takrat pa pridno trenirat, da podremo slovnske rekorde.

    Glede trenutnega stanja pravil nimam pojma kako je. Vem da nekaj je sprejeto, drugač pa itaq bodo v kratkem sprejeta aidina pravil pol pa nebi smelo bit problema.

    #12706

    Jure ne sprovociraj me spet s slovenskimi pravili!!!

    Za globisnko smo se že nekaj pogovarjali, sicer pa bi morali napraviti plan za 2006 in ga objaviti na spletu:

    – treningi

    – bazen

    – v morju

    – podvodni ribolov

    – tekme

    – udeležba

    – organizacija

    – tečaji

    – za otroke

    – PL

    – za reševanje in oživljanje (nujno pred tekmo)

    – apnea

    – izleti

    – 1 maj

    – teden PL

    – …

    Da malo nehate govoričizi in preidete k dejanjem.

    Andrej

    #12707

    grega
    Član

    Tale Suunto je res od hudiča. super stvar.

    Sam sem jo imel priložnost sprobat na AIDA tečaju na HR. Kar mi je podlo v oko, je sledeče:

    takrat sem naredil potop (5 mm obleka, 3 kg obtežitve za pasom) na – 32 m in sicer v 1 min in 34 sek. Kar pomeni, da sem v skoraj istem času kot Jure, naredil skoraj 20 m manj globine za kar je edina razlaga, da sem bil absolutno prepočasen. Je pa tudi res, da sem nekje na – 30 že kar s težavo izenačil in ne vem, če bi lahko še enkrat izenačil, če bi šlo globje.

    In to potrjuje dejstvo, ki ga vem: treba bo “prilagodit in ojačat” delovanje nog in optimizirat gibanje pod vodo. J…. ga, plavutkanje in plavanje je čist neki druzga, kot pa skoki za žogo 8)

    #12708

    Jure Daić
    Admin

    Zdravo Grega!

    Globina -32m je že zelo dobra globina. Čas 1min 34s se mi zdi počasen, če si šel samo dol in gor, če si med obračanjem še opazoval okolico,…. se čas hitro podaljša. Ko boš imel naslednjič priliko, da se varno potapljaš probaj plavat malenkost hitreje, če boš imel občutek da ti gre slabše lahko kar ohraniš tempo ki si ga imel do sedaj. Škoda da nimaš izrisanega profila potopa, ker se na njem zelo lepo vidi kje si plaval najpočasneje.

    LP Jure

    #12709

    Zdravo Grega

    Čestitke. To je res že kar lepa globina. Pazi edino na kakšno stiskanje pljuč, ko se potapljaš tako globoko brez nekih predhodnih priprav. Gnetenje pljuč ni tako ne nevarna poškodba kot si nekateri mislijo.

    Glede hitrosti pa je spet tako. Potapljaj se tako kot ti najbolj ustreza. Če boš začel hitet boš sigurno naredil manj. Raje se malo bolj počasi potapljaj in se skoncentriraj na sproščanje. Je pa res, da bi verjetno lahko sam potop izpeljal hitreje ampak s tem ne mislim da bi bolj plavutkal ampak bolj na tehnične stvari, recimo pravilna obtežitev, pravilna tehnika plavanja in položaj telesa pri prostem padu (a si ga sploh izkoristil?), obrat, zaron, izenačevanje…. Veliko je faktorjev pri potopu v globino.

    Pa nikoli brez partnerja se ve… :)

    #12710

    grega
    Član

    SanSan wrote:

    Zdravo Grega

    Čestitke. To je res že kar lepa globina. Pazi edino na kakšno stiskanje pljuč, ko se potapljaš tako globoko brez nekih predhodnih priprav. Gnetenje pljuč ni tako ne nevarna poškodba kot si nekateri mislijo.

    Glede hitrosti pa je spet tako. Potapljaj se tako kot ti najbolj ustreza. Če boš začel hitet boš sigurno naredil manj. Raje se malo bolj počasi potapljaj in se skoncentriraj na sproščanje. Je pa res, da bi verjetno lahko sam potop izpeljal hitreje ampak s tem ne mislim da bi bolj plavutkal ampak bolj na tehnične stvari, recimo pravilna obtežitev, pravilna tehnika plavanja in položaj telesa pri prostem padu (a si ga sploh izkoristil?), obrat, zaron, izenačevanje…. Veliko je faktorjev pri potopu v globino.

    Pa nikoli brez partnerja se ve… :)

    Brez partnerja NE GRE, jasno!!!!

    Okoli tehnike “GLOBINE” bi bilo pa še marsikaj za spremenit in to najmanj:

    tehniko plavutkanja, natančen in navpičen potop, položaj telesa nasploh…….itd. da ne naštevam. To je bil pač sploh moj prvi potop čez -18 m. Bo drugič bolje :?: 😉 😉

    #12711

    Jure Daić
    Admin

    Grega wrote:

    To je bil pač sploh moj prvi potop čez -18 m.

    Ne vem če sem prav razumel, kaj si naredil skok iz -18 na -32m. Če je to res je to zelo neodgovorno in dobro da se ti ni nič zgodilo. Lahko bi prišlo do gnetenja pljuč, panike na globini, ki je nisi navajen, SWB zaradi prevelike globine,…

    Napredovanje v globino mora biti postopno in v enem dnevu omejeno le na par metrov. Na globine, na katere še nismo zahajali se je treba privadit in se moramo na njih počutit sproščeni. Dokler je vse OK ni problema, kaj pa če greš za 10m globje kot kdajkoli prej in se na obratu kaj zgodi, v takem primeru je panika skoraj neizogibna. Na takšnih globinah lahko pride do gnetenja pljuč, če nismo imeli predhodno priprav na globinoe. Prve dni na morju ne smemo na velike globine, ker naša pljuča niso privajena na stiskanje. Blood shift se aktivira prepozno, lahko pride do barotraume pljuč.

    Dobri načini za prilagoditev na globine so PL na globinah do 15m, potop ob vrvi in izvajanje statike na določeni globini, potop na izdih (ne izdihnemo do konca), ki mora bit zelo zelo počasen in do majhnih globin (maximalno 10m, dovolj pa je že 5-6m). To zgoraj ni vsesplošno pravilo, je pa dober način privajana. Predhodno se jetreba natančno pozanimat, kako se potapljat na večje globine, da bodo potopi varni.

    Pred potopom na 50m sem se predhodno kakčnih 14 dni potapljal v bazenu na popoln izdih na 4m. Potem sem se en teden na morju postopno privajal na vedno večje globine in na koncu sem od 35m napredoval le po dva do tri metre med enim in drugim potopom. Vsak dan sem se pred novim povečevanjem globine pol ure privajal na globino i nvsak dan najprej potrdil rekor iz prejšnjega dne. Na globine več kot 30m ne grem nikoli brez varnostnega Lanyard-a.

    Zgoraj opisan način še ni dovolj natančen, se pa dobro vidi, da je pred potopom poptrebno veliko priprav, če se želimo potapljat varno.

    #12712

    Točno tako kot pravi jure. Gnetenje pljuč je dokaj resna zadeva in vem da vas je večina pljuvala kri ob vaših prvih potopih čez 30m, to pa samo zaradi napačnih priprav. Vsem, ki ste sposobnih dosegat takšne globine zelo priporočam, da se nekoliko pozanimate pred potopi, kako jih izvesti varno in brez poškodb.

    #12713

    grega
    Član

    SanSan wrote:

    Točno tako kot pravi jure. Gnetenje pljuč je dokaj resna zadeva in vem da vas je večina pljuvala kri ob vaših prvih potopih čez 30m, to pa samo zaradi napačnih priprav. Vsem, ki ste sposobnih dosegat takšne globine zelo priporočam, da se nekoliko pozanimate pred potopi, kako jih izvesti varno in brez poškodb.

    Ne, nismo se razumeli!!!!!

    TA potop na 32 je bil eden izmed potopov na AIDA tečaju in je šlo po vseh varnostnih pravilih in privajanju na globino prvi na – 10, pa na – 16, (samo z rokami, pa roke dol, noge gor, pa…….) pa potem na – 24 itd …..itd, saj je bil tudi narejen v paru z inštruktorjem, tko da brez panike 😉 😉

    Je pa res, da sem se pred tečajem najglobje potopil na – 18m, pa tudi ne sam. 😉 😉

  • Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.
X
vrh