H2O team potapljanje

Home redesign H2O team forum SCUBA POTAPLJANJE (z jeklenko) splošne teme KAKO IZBRATI POTAPLJAŠKO ŠOLO

KAKO IZBRATI POTAPLJAŠKO ŠOLO

  • Avtor
    Prispevki
  • #6061

    Kot dolgoletni potapljač in inštruktor potaplja sem mi zdi prav, da na tej strani nekatere začetnike, ki se bodo pridružili našemu društvu, naši druščini potapljačev opozorim na poplavo šol in na to kakšne kriterije naj izberejo za odločitev v katero šolo se bodo vpisali.

    Malo zgodovine.

    Potapljanje kot neke vrste tehnična disciplina in seveda zaradi »skrivnosti«, ki se nahajajo pod morsko gladino, je bilo od nekdaj omejeno (mogoče samo ob svojih začetkih ne)na zakonom drugačne kriterije. Predvsem z zahtevo po dodatni izobrazbi in določenih omejitvah. Ker je potapljanje bilo domena vojske so se kmalu iz vojaških kriterijev pričeli oblikovati kriteriji za civiliste. Tako so se oblikovale nekatere šole potapljanja CMAS – kot svetovna potapljaška zveza, PADI kot ameriško združenje inštruktorjev potapljanja (kot ponavadi so amerikanci stalno nekaj posebnega) in še katere. Izhajajoč iz vojaških pravil, ne tako tehnično izpopolnjeni potapljaški opremi, so na začetku te šole imele zelo stroge kriterije.

    Kot večina takšnih zanimivih dejavnosti za civiliste, je tudi potapljanje kmalu postal zelo in aktivnost in tako se je načel naval široki množic na to dejavnost. Kar so »kapitalisti« kar sprida izkoristili. Seveda jim niso bili všeč strogi kriteriji za pridobitev licenc, zato so jih omilili, so pa poostrili kriterije potapljanja (vse v duhu, vsakemu omogočiti potapljanje, čimveč zaslužiti, odgovornost prenesti na druge, …).

    Pomanjkanje pravil, v svetu ni nekih znanih pravil, kdo, pod kakšnimi pogoji, … sme imeti koncesijo za izdajanje potapljaških licenc, je botrovalo številnim potapljaškim šolam, ki so svoje izobraževalne programe kopirale med sabo, si jih prilagajale glede na razmere (tečaj v enem dnevu, …. ), dodeljevale kategorije, z večjimi ali manjšimi omejitvami.

    Vse lepo in prav.Vendar če se ne bi šlo na račun potrošnikov, učencev potapljačev. Na račun njihovega znanja in tako tudi na račun njihove varnosti.

    Danes lahko skoraj vsak ustanovi svojo šolo, si napiše diplomo in jo izdaja kot potapljaški certifikat.

    Problemi se pojavijo pri uveljavljanju teh diplom, pri prehajanju iz kategorije v kategorijo.

    NASVET:

    Preden se odločite za katero od potapljaških šol vam priporočam, da se prej posvetujete, pogledate na katero od spletnih strani (CMAS, PADI; … , ali šole preko katere želite delati tečaj) in ugotovite kako se licence šole prenašajo med licencami drugih šol in mogoče še primerjate programe.

    Nekatere šole sploh niso mednarodno priznane, tako imenovane »no name«, kar pomeni, da boste imeli težave:

    pri uveljavljanju licence, boste morali delali preizkusni izpit,

    če se boste hoteli potapljati v bazi,

    – lahko se zgodi, da boste morali ob stroških zdravljenja plačati še kazen

    ob potapljaški nesreči (ker vaša licenca ni veljavna, mednarodno

    priznana),

    – da ne boste mogla delat višjih kategorij v drugi šoli, saj šola po kateri

    delate ni priznana, nima sklenjenega kakršnega koli dogovora o

    prekvalifikaciji-medsebojnem priznavanju licenc,

    – nenazadnje pa tudi pri znanju, ki ga potrbujete za uspešno in varno

    potapljanje. Seveda če se tako (varno) sploh želite potapljati.

    #12855

    rebeka
    Član

    In nikoli ne pozabite, da je inštruktor tisti, ki vam podaja znanje in ne šola. Kaj ti pomaga, če delaš tečaj v najboljši svetovni potapljaški šoli, če pa te na tem tečaju nič ne naučijo. Sicer pa je boljše delat tečaj kak teden dlje, kot pa končat “šnel kurz” (kjerkoli na svetu).

    Potem si lahko še tako varen, pa ti ta varnost nič ne pomaga.

    :-)

    #12856

    S tem se strinjam, da je kaj se boš naučil odvisno od inštruktorja. Je pa žal tako, da je zadeva odvisna še od marsičesa drugega, ne samo kako predava inštruktor, tudi od: programa, ki ga predava, tudi od pristopa, ki ga ima (lahko ljudi opozarja na nevarnosti, lahko pa vse jemlje, dela v hecu, … ), …. .

    Toda, kako pa naj kandidat ve, kdo je dober inštruktor? Ker se lepo smeji, ima lepe noge, izklesano telo, ….. . Ker govori naša šola je najboljša?! Ker se upa potopiti več kot 100m? Ker govori:«samo da se imamo fino«.

    Zakaj se ne pustite, z bojaznijo sprejmete, če vas zdravi zdravnik začetnik? Zakaj nekateri, večina nas želijo za svoje zdravljene najboljše zdravnike? Kaj ne izobražujejo medicinske šole vse za isti namen?

    Ta stavek, ki si ga zapisala Rebeka, je enako kot govorijo tisti, ki nimajo izobrazbe: »praksa je več kot vse šole« in tisti, ki ne obvladajo teorije: »teorija in praksa je povsem nekaj drugega«.

    Pa ste se kdaj vprašali kje je bistvo, resnica, kako rešiti to situacijo? Ali vam je čisto vseeno, samo da se potapljate pa če boste zato imeli kakšne posledice al ne?

    Nedavno tega so na ministrstvu za zdravstvo predlagali spremembo zakona, v katerem želijo posebej prizadeti ljudi, ki se ukvarjajo z nevarnimi (adrenalinskim) športi in to rizično. Verjetno vam ni jasno kaj to pomeni, večina si razlaga, da bomo pač vsi potapljači ali ki kakorkoli pogledamo pod vodo sedaj plačevali za zdravstvene storitve, oziroma dobivali nižji % bolniške, če se nam kaj zgodi pri potapljanju. Kolikor je meni jasno zadeva ni tako! O naj bi doletelo tiste, ki se ne držijo osnovnih pravil pri teh športih. Kaj mislite, da je prav, da se zapravijo milijoni, v nevarnost spravlja reševalce, za reševanje nekoga, ki je šel v planine ob slabem vremenu, v kratkih hlačah in natikačih.

    Pri potapljanju se to v nekaterih pravno in potapljaško bolj osveščenih državah to že dogaja. Na Rdečem morju (očitno državo zelo drago pride reševanje potapljačev), če se ti zgodi nesreča in se nisi držal pravil plačaš: reševanje, zdravljenje in še kazen. V Ameriki, ki je sicer nerad omenjam kot primer, vendar so ljudje in pravniki tam tudi pri nesrečah businesmani (kar se že nekaj let pojavlja tudi pri nas, vendar na drugem področju, ovratnice po nesrečah), tam mora o vsaki nesreči biti narejen uradni strokoven zapisnik(verjetno tudi pri nas) in v kolikor obstaja sum kaznivega dejanja se takoj sproži kazenski pregon (ali kako se temu reče). Torej če se nisi potapljal v skladu s predpisi, je bil storjen prekršek, za katerega nekdo odgovarja. Kdo je naloga da ugotovijo organi pregona in zato pristojne institucije.

    Kaj pa naj bi bilo tisto kar so predpis potapljanja? Če ima vsaka šola svoj izobraževalni program in svoje normative kako se je potrebno potapljati. Država, Ministrstvo za šolstvo …. Izdaja soglasja za koncesijo za izdajo dovoljenj, diplom, …. različnim izobraževalnim ustanovam in to na podlagi programa. V Sloveniji ima takšno dovoljenje mislim da samo ena potapljaška šola. Torej vse ostale izdajajo certifikate brez uradne veljavnosti.

    Nisem pravnik, me bodo pravniki popravili. Torej se vsi ostali potapljajo brez izpita, kar je osnovna zakonska zahteva da se lahko potapljamoi Torej se bomo po novem zakonu, če ga bo ministrstvo, DZ sprejel, vsi večina potapljali v prekršku. Tudi v svetu je malo takšni šol, ki imajo svoje cerifikate uradno veljavne, čisto iz komercialnih razlogov jih po potapljaških bazah pač priznavajo.

    Če še pogledamo drugo plat medalje. Potapljač začetnik, ko dobi svoj certifikat, ga dobi z določenimi omejitvami. Verjetno se boste strinjali (po isti teoriji, da kdor je naredil šoferski izpit še ni dober šofer), da vsak začetnik še ni dober potapljač. Šole podajaj okrnjene programe iz več razlogov, komercialnega (več tečajev) in razloga postopnega učenja in pridobivanja znanja. Tako večina začetnikov ni sposobna izvajati težji – tehničnih potopov: v podzemnih jamah – tu je mišljeno tudi jamah in rovih v morju, prostorih potopljenih ladij, ne samo kraških jamah, potopa v modro, globljega potopa, potopa v tekočih vodah, potopa pod ledom , …… Odkrito razmislite, kaj ste naredili prvič, ko vam je bil ponujen takšen potop, šli ste. Inštruktoriji, organizatorji potopov, ravno to, takšne potope izkoriščajo kot atrakcijo, ….. . Potem pa če se kaj zgodi, rečejo vsak lahko dela kar hoče, jaz nikogar nisem silil, da to naredi. Starejši se boste spomnili prve uradne komercialne šole v Sloveniji, ki še danes slovi po največ nesrečah in njihovega kluba 100, katerega žrtve zaradi tihe propagande, strinjanja so po moje bili krivi tudi lastniki in inštruktorji te šole.

    Zato iz različnih razlogov obstajajo tudi specialni tečaji, izobraževanja za različne vrste potapljanja, te pa imajo dodelane le redke šole. Kaj se bo sedaj zgodili, če bo zakon uveljavljen in bom jaz z Mujotovo šolo (Mujo super inštruktor) z Mujotom se potapljal na potopljeni ladji, brez certifikata, Saj njegova šola tega nima. Po čem se bo ravnala država, pravna praksa. Mogoče se bo vključil kakšen pravnik in nam razložil. Verjetno bo zahtevala strožje zahteve, poseben tečaj za potapljanje na razbitinah. Jaz pa imam Mujotovo šolo, ki je ne priznava nobena druga, kam naj sedaj grem delati ta tečaj. Mi ne preostane nič drugega, kot da naredim prekvalifikacije ali počakam, da si Mujo izmisli tečaj potapljanja na potopljene ladje. Ali bo naša država sploh smatrala, da imam potapljaško kvalifikacijo, če Mujotova šola, ne bo uradno priznana, imela soglasje države, za izdajanje kvalifikacij (torej sem si formalno lahko potrdilo tudi sam izdelal na računalniku saj veste koliko diplom raznih fkultet, ponarejenih kroži po Sloveniji, se z njimi kitijo, …). Tudi šoferski izpit ti ne priznajo kar tako posebej če je narejen v bilo kateri državi, pri bilo kateri šoli, še tako sposobnemu inštruktorj. Kaj šele zdravniško diplomo.

    #12857

    rebeka
    Član

    uh, furman

    zdaj sem pa jaz kot primož in nisem vse prebrala…tak, da če bo kaj takega kar se duplira….hvala bogu.

    Glede na to, da v PDMju delam potapljaške tečaje (scuba), sem morda malo bolj v stiku z začetniki. Vedno jih sprašujem oz vprašam zakaj so si izbrali naš klub? kako so prišli do nas? in v tem stilu.

    Odgovori so zelo zanimivi. Od tistega, da so za naš klub zvedeli od prijatelja oz kolega, znanca, sorodnika,…., do takih, ki so nas našli na spletu (http://www.pdmb.net), do takih, ki so slučajno zalutali k nam.

    Na internetu je precej potapljaških šol, klubov, ki se na tak ali drugačen način predstavljajo. Normalno je, da vsak za sebe trdi da je najboljši. Prikaže nekaj potapljaškega živžava, predstavi program, termine,….

    V slo je SPZ tista, ki sprejema najrazličnejše potapljaške šole pod svoje okrilje, jim daje veljavnost in blablabla. Ko prideš tauhat v tujino, jih bolj malo zanimajo šole, bolj jih zanima šumenje evrov in dolarjev.

    Zgodbico kako se delajo tečaji v tujini, mi je povedal moj letošnji tečajnik Borut (če bereš in maš čas, predstavi svoj AOW po PADIju v Španiji).

    Pa PADI ni slaba šola, tud slab program nimajo, veliko dobrih inštruktorjev je v Padi organizaciji,….sam nekje na svetu pa se še vedno najdejo ljudje, ki ti licence prodajo (to pomeni, da dobiš papir – izkaznico in ne znanja). Pa to ni problem samo v Padi organizaciji, ampak v vsaki. Imaš zelo dobre in slabe, da ne rečem zelo slabe inštruktorje po vseh šolah (CMAS, SSI, UDI, PSS, NAVI,…..in že omenjeni PADI).

    Ko se nekdo odloči za tečaj, se verjetno pozanima okoli in okoli, tako ali drugače. tudi o inštruktorju (če delaš tečaje v domačem okolju). Če pa si nekje na dopustu in se odločiš naredit tečaj…žal tvegaš. Pravzaprav skozi tvegaš.

    Kaj je tisto, kar naredi dobrega inštruktorja? Pojma nimam. Se pa strinjam, da to ni isklesano telo (jaz ga nimam ), postavljanje s svojimi podvigi (beri rekordi in avanturami),…..

    Morda način na kak te navduši in ti poda svoja izkustva, svoje znanje, uporablja kvalitetno opremo (tako za predavanje kot za vaje v vodi),…kvaliteta samega tečaja (in kaj je sedaj kvaliteta ??? ). Vse to in še več. Kaj pa vem?.

    Za sebe lahko trdim, da se trudim delat s karseda široko populacijo (od učencev do starejših ljudi, invalidov,…) od katerih se tud sama učim. Na leto se udeležim vsaj enega simpozija, predavanja,….namenjena inštruktorjem & co. (torej skrbim tud za svoje izobraževanje). In tečaje delam (izvajam), ker me to veseli.

    Koliko so tečaji dobri, kvalitetni zaradi mene oz šole po kateri učim ne vem. To ocenjujejo drugi.

    Dvomim pa, da bi lahko kdorkoli naredil popolno kontrolo nad delom vseh inštruktorjev na svetu. Žal neizvedljivo. Nas je preveč.

    In ker je bila omenjena avtošola. Ajde naj bo šolstvo nasploh. A lahko trdite, da so vsi učitelji, profesorji na šolah in faksih dobri, najboljši ????? Pa kolikor vem imamo v šolstvu program, ki se mora izvajat po vsej slo enako. Potem pa se vsi ti isti z istim programom srečamo na faksu in ugotovimo, da še zdaleč nismo isti.

    V slo Min. za šolstvo izdaja ta certifikat samo za SSI inštruktorje. Sicer pa je to samo v sloveniji. V kolikor pa sem seznanjena s programom potapljaških šol, se ti programi bistveno ne razlikujejo med seboj. Dolgo leta je bil Cmas tisti, ki je imel svoj program in ostale tako imenovane komercialne šole, spet svojega. Danes te razlike ni. Tud Cmas ima oz izvaja vse to kar delajo ostale šole in obratno. Razlika je samo v načinu rangiranja potapljačev (cmas;P1,P2,P3,P4 in inštruktorji od 1-3, ostale šole pa;OWD,AOWD,Rescue Di.,Dive Master in inštruktorji. Tako eni kot drugi pa imajo specialnosti (led, ladje,nočno p.,….)).

    Zakaj ministerstvo za šolstvo ne upošteva ostalih šol je pa tema o kateri bi lahko debatirali. Dvomim, da gre tukaj za slabe programe v ostalih šolah oz da so ostale potapljaške šole slabe oz da so ostali inštruktorji slabi.

    To je že vse bolj ali manj politika.

    :-) Rebeka Hanžič

    – inštruktor potapljanja PSS

    – Dive Partner IAHD :-)

    P.S.

    iz izkušenj pa lahko trdim, da če se dela sproščeno in se imamo vsi fajn in uživamo, so rezultati bistveno boljši. Tečajniki ne ostanejo samo tečajniki, ampak postanejo potapljači.

  • Za objavo odgovora morate biti prijavljeni.
X
vrh